• Kobiety w Arabii Saudyjskiej mają status prawny dziecka. Bez zgody męskiego opiekuna nie mogą zbyt wiele
  • Do czasu wydania dekretu w 2017 roku, Królestwo Arabii Saudyjskiej było jedynym państwem na świecie, w którym kobiety miały zakaz prowadzenia samochodu

Z czym może kojarzyć się Arabia Saudyjska? Zapewne wielu z nas ropą naftową, OPEC, wspaniałym samochodami i charakterystycznie ubranymi kobietami w czarne narzuty zwane abają. Pora to zmienić.

Zaczęło się od królewskiego dekretu we wrześniu 2017 roku. Na jego mocy kobiety będą mogły prowadzić samochody. Zanim to jednak nastąpi (w czerwcu 2018 roku) pora przygotować rynek. Powstają pierwsze salony samochodowe przeznaczone dla pań (według arabskich mediów otwarto już 10 placówek) i trwa szkolenie kobiet sprzedawców. A to nie wszystko. Zrealizowano pomysł na wystawę samochodów przeznaczoną wyłącznie dla kobiet.

W centrum handlowym w portowym mieście Dżudda (Jeddah) otwarto pierwszą wystawę samochodów, w której mogły wziąć udział tylko i wyłącznie kobiety. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Według agencyjnych doniesień całe centrum jest prowadzone przez panie.

Na wystawie można było m.in. obejrzeć samochody wyróżniające się niższym zużyciem paliwa. Wyróżniono także strefy ze względu na rodzaj samochodów (m.in. stworzono strefę sedanów). Wśród wystawionych pojazdów dominowały modele azjatyckich marek: Honda, Hyundai, KIA, czy Toyota.