Od zeszłego roku w Polsce, jak w wielu innych krajach Europy, obowiązują przepisy dotyczące tzw. korytarza życia. Na drogach z co najmniej dwoma pasami ruchu w jedną stronę kierowcy zobowiązani są do tworzenia przejazdu dla służb ratowniczych. Zgodnie z przyjętą zasadą zmotoryzowani, którzy poruszają się lewym pasem mają zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej.

O ile od tego czasu raczej natrafialiśmy na filmy, w których widać było „drogowych cwaniaków”, którzy wykorzystywali korytarz do cofania lub wyprzedzania innych, to na nagraniu z drogi krajowej nr 81 widać, jak powinno się to robić prawidłowo.

Śląscy funkcjonariusze byli pod tak dużym wrażeniem postawy kierowców, że postanowili opublikować nagranie ze swojego sprawnego przejazdu na oficjalnej stronie internetowej policji. Pochodzi ono z wezwania do poważnego zdarzenia drogowego, które miało miejsce podczas tegorocznych wakacji. Utworzony korytarz życia policjanci nazwali „modelowym”. Poniżej materiał z przejazdu żorskiego radiowozu.