Zielona Kierownica, powstała z myślą o promowaniu inicjatyw z zakresu ochrony środowiska, jest przyznawana od 2007 roku w ramach prestiżowych „Złotych Kierownic”, nagród w dziedzinie motoryzacji przyznawanych od 34 lat przez koncern prasowy Axel Springer.

W ramach tegorocznej edycji czytelnicy Auto Bild i Bild am Sonntag wybrali pięciu finalistów spośród dwudziestu projektów (samochodów, koncepcji, technologii), których wspólną cechą był ich znaczący wkład w redukcję zanieczyszczeń środowiska przez sektor motoryzacyjny. Zadaniem międzynarodowego jury, złożonego z ekspertów w dziedzinie motoryzacji i ochrony środowiska, pod patronatem Federalnego Ministerstwa Ochrony Środowiska, było wyłonienie zwycięzcy spośród pięciu finalistów: nagrodę Zielona Kierownica 2010 jury przyznało modelowi Peugeot iOn.

Jean-Marc Gales, Dyrektor Marek Peugeot i Citroën, odbierając nagrodę powiedział: „Jesteśmy bardzo dumni z nagrody Zielona Kierownica, która jest potwierdzeniem naszej zaawansowanej wiedzy i zaangażowania w tworzenie technologii redukujących emisję w samochodach. Po filtrze cząstek stałych FAP dla silników Diesla, wprowadzenie na rynek elektrycznego samochodu Peugeot iOn w tym roku oraz światowa premiera napędu hybrydowego z silnikiem Diesla w roku 2011 są kolejnymi dowodami zaangażowania Peugeot w działania prośrodowiskowe.”

Peugeot iOn wejdzie do sprzedaży w grudniu 2010 roku i będzie pierwszym w 100% elektrycznym samochodem nowej generacji sprzedawanym w Europie. Cichy, dynamiczny, zwrotny i efektywny. Dzięki silnikowi elektrycznemu rozwijającemu 47 kW (64 KM), ten miejski kompakt o długości 3,48 m oferuje czterem osobom wygodną jazdę przy wysokim poziomie komfortu i bezpieczeństwa. Efektywne zarządzanie energią elektryczną w bateriach litowo-jonowych sprawia, że Peugeot iOn ma zasięg 150 km w standardowym, europejskim, cyklu jazdy.

Na rynku francuskim auto będzie dostępne za miesięczną opłatę wynoszącą poniżej 500 €, obejmującą liczne usługi z zakresu obsługi technicznej i assistance. Model iOn, w 100 % elektryczny i w 100 % rzeczywisty, jest odpowiedzią Peugeot na nowe wyzwania w transporcie miejskim.

Zielona Kierownica jest trzecią nagrodą przyznaną modelowi Peugeot iOn w Niemczech w 2010 r., obok nagród Öko Globe i eCar Tec Award.