Zatrzymany dwa razy w jednym dniu

W środę, około godziny 16:00, na ulicy Wrzosowej w Bytomiu, policjanci z Komisariatu I Policji w Bytomiu zatrzymali 38-letniego kierowcę Peugeota. Mężczyzna miał w organizmie prawie promil alkoholu. Niestety, to nie był koniec jego wybryków. Kilka godzin później, już w nocy, ten sam kierowca został ponownie zatrzymany – tym razem po spowodowaniu zdarzenia drogowego i z ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Nowe przepisy w akcji

Od 14 marca 2024 roku obowiązują nowe przepisy, które pozwalają na konfiskatę pojazdów od kierowców z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. W przypadku naszego bohatera, policjanci skorzystali z tej możliwości, konfiskując jego Peugeota. O losie pojazdu zadecyduje teraz prokuratura i sąd. Kierowca może również spodziewać się kary do 5 lat więzienia oraz wysokiej kary finansowej. To m.in. dlatego, że osobno odpowie za kierowanie po pijanemu w godzinach popołudniowych i osobno – już podlegając zaostrzonym przepisom – w nocy.

Konsekwencje dla nietrzeźwych kierowców

Nietrzeźwi kierowcy to poważne zagrożenie na drogach. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 3 lat więzienia. Jeśli kierowca był już wcześniej karany za jazdę po alkoholu, kara może wzrosnąć do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie nakłada karę finansową oraz zakaz prowadzenia pojazdów.