• Kierowca po dwóch winach kierował ciężarówką na autostradzie A4
  • Kompletnie pijani kierowcy ciężarówek podlegają łagodniejszemu traktowaniu niż pijani kierowcy samochodów osobowych

Zdarzenie miało miejsce na początku tygodnia, gdy policjanci z komisariatu autostradowego otrzymali cenne informacje od świadka. Zgłoszenie dotyczyło podejrzenia, że kierowca ciężarówki marki Renault może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się we wskazane miejsce na autostradzie A4.

Zatrzymanie na gliwickim odcinku A4

Policjanci szybko zlokalizowali ciężarowe renault z naczepą. Istotnie, już z daleka było widać, że kierowca z największym trudem "trafia w jezdnię". Po zatrzymaniu pojazdu w rejonie Gliwic okazało się, że za kierownicą siedzi 42-letni mieszkaniec województwa małopolskiego. Badanie alkomatem wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Gdyby kierowca w takim stanie kierował samochodem osobowym, groziłoby mu nie tylko więzienie i grzywna, lecz także obligatoryjna konfiskata samochodu albo jego równowartości.

Kierowca przyznał się do picia

Zatrzymany mężczyzna przyznał policjantom, że przed podróżą wypił dwa wina. Następnie, mimo znacznego upojenia alkoholowego, podjął decyzję o prowadzeniu pojazdu. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem, gdzie grozi mu kara do 3 lat więzienia oraz wysoka nawiązka na rzecz funduszu wskazanego w Kodeksie karnym. Kierowca dostanie także zakaz kierowania pojazdami – co najmniej na trzy lata, maksymalnie na 15 lat.

Apel o odpowiedzialność na drodze

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i odpowiedzialność za kierownicą. Przypomina, że alkohol znacząco obniża zdolność koncentracji, spowalnia reakcje, a także wpływa na błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda w stanie nietrzeźwości nie tylko zagraża życiu i zdrowiu kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Policja kieruje również apel do rodzin, pasażerów i znajomych kierowców. Zachęca, by nie wyrażali zgody na prowadzenie pojazdu przez osobę pod wpływem alkoholu i aktywnie przeciwdziałali takim sytuacjom, które mogą prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 29.03.2024, Policja Śląska.