Aby silnik zasilany gazem zachował właściwą wydolność, gazownik musi w pierwszej kolejności dobrać odpowiednie komponenty instalacji. Jednym z ważniejszych punktów jest wybór reduktora. Ten musi być przede wszystkim dostosowany do mocy silnika. W przeciwnym razie  nie będziemy w stanie osiągnąć maksymalnej mocy jednostki napędowej podczas jazdy na gazie, a przełącznik benzyna/gaz zamontowany wewnątrz auta poinformuje nas o tym fakcje sygnałem dźwiękowym. Czemu? Mechanizm reduktora nie będzie w stanie utrzymać właściwego ciśnienia w układzie, a tym samym nie dostarczy na czas odpowiedniej ilości LPG.

Numerem dwa na liście są wtryskiwacze. Każdy doświadczony gazownik wie, że ich konstrukcja powinna być dopasowana zarówno do mocy, jak i stopnia zaawansowania jednostki napędowej. Aby wtrysk mógł prawidłowo współpracować z silnikiem, musi w ustalonych odstępach czasu dostarczać do komory spalania właściwą ilość paliwa. Zbyt mała wydolność będzie zabójcza dla osiągów i z czasem odbije się na sprawności motoru. Wybór niewłaściwego wtryskiwacza może zatem być brzemienny w skutkach.

Osiągi potrafią zabić również błędy montażowe!

Czasami zdarza się, że pomimo prawidłowego doboru elementów instalacji, osiągi samochodu napędzanego LPG są gorsze, niż na benzynie. Co to oznacza? Gazownik musiał popełnić błąd podczas montażu! Niewłaściwe połączenie któregoś z mechanizmów lub niepełna procedura kalibracji sterownika (np. z pominięciem regulacji w trakcie jazdy) sprawią, że system zasilania gazem nie będzie sprawny w stu procentach. W efekcie nie ma mowy ani o poprawnej pracy, ani zachowaniu pełnej wydolności.

Na koniec warto zadać sobie zasadnicze pytanie. Jak kierowca ma uniknąć sytuacji, w której gazownik źle dobierze elementy instalacji lub popełni błąd montażowy, a osiągi spadną? Jedyną receptą jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego warsztatu cieszącego się dużą renomą najlepiej popartą autoryzacją czy choć rekomendacją producenta instalacji LPG! Oczywiście faktura wystawiona przez fachowca będzie wyższa. Jednak ponieważ w ten sposób kierowca zapewni sobie spokojną eksploatację, dodatkowy wydatek nie pójdzie na marne!