Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi tymczasowe tablice rejestracyjne?

11 paź, 12:16

Poseł Piotr Liroy-Marzec chce kolejnych ułatwień dla kierowców. Tym razem naciska resort infrastruktury w sprawie wprowadzenia tzw. tablic dojazdowych, na których można by sprowadzić używane auto z zagranicy. Co na to Minister Infrastruktury?

Udostępnij
0
Skomentuj
tablice tablice Foto: Archiwum / Auto Świat
  • Poseł Liroy-Marzec chce wprowadzenia tablic dojazdowych, dzięki którym będzie można sprowadzić używane samochody z zagranicy
  • Według parlamentarzysty takie tablice i dokumenty powinny mieć ważność co najmniej 6 dni

Tablice dojazdowe znamy już między innymi z Niemiec, Belgi i Holandii. Dość często korzystają z nich polscy importerzy używanych aut. To niejako pakiet: tablic, tymczasowego dowodu rejestracyjnego z krótkoterminowym ubezpieczeniem, dzięki którym można kupić auto za granicą i przewieźć go legalnie na kołach do Polski. Podobne rozwiązanie chce wprowadzić w Polsce Piotr Liroy-Marzec. Parlamentarzysta zapytał Ministerstwo Infrastruktury, czy resort dopuszcza możliwość wprowadzenia czasowych tablic rejestracyjnych oraz przewiduje konsultacje społeczne w tej sprawie.

– Takie tablice wraz z dokumentami powinny, w moim przekonaniu, mieć 6-dniowy termin ważności. To optymalny czas na dojazd, zakup i powrót do kraju, uwzględniający przepisy dotyczące czasu pracy kierowców oraz bezpieczeństwo przejazdu – wyjaśnia parlamentarzysta. Jednocześnie poseł przekonuje, że wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyniłoby się do zwiększenia wpływów z rejestracji pojazdów, ponieważ obecnie osoby sprowadzające auta wyrabiają tablice i dokumenty w innych krajach. Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej że taką praktykę stosują niemieccy handlarze, którzy używane samochody z Holandii i Belgii sprowadzają na własnych (niemieckich), tańszych tablicach wyjazdowych.

Ministerstwo odpowiada

Do zapytania posła odniósł się Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w MI, który jednocześnie zdradził, kiedy wejdzie w życie kolejny postulat posła Marca, czyli jednej tablicy dla ludzi profesjonalnie zajmujących się handlem samochodami.

– W styczniu 2018 r. opublikowane zostały stosowne przepisy, które wprowadzają z dniem 11 lipca 2019 r. profesjonalną rejestrację pojazdów. Regulacje tej ustawy uproszczą przedsiębiorcom prowadzenie działalności w zakresie produkcji, dystrybucji lub badania pojazdów – mówi Chodkiewicz.

Jednocześnie podsekretarz stanu dodał, że nie widzi problemu rozszerzenia wchodzących w przyszłym roku przepisów o kolejne uproszczenia m.in. dla osób zajmujących się importem używanych aut:

– Możliwe działania legislacyjne w tej sprawie będą uwzględniać wnioski z ewaluacji i funkcjonowania nowego pakietu przepisów o profesjonalnej rejestracji pojazdów, a ewentualne projekty nowych rozwiązań będą uwzględniały procedurę ich konsultacji publicznych.

To nie pierwsze sukcesy posła Marca

Poseł Piotr Liroy-Marzec przeforsował już m.in. mniejsze tablice do aut z rynku amerykańskiego lub Japonii. „Blachy” w mniejszym formacie dostępne są już o 1 lipca 2018 roku. Kolejne zmiany, które zainspirował były raper to m.in.: uproszczona ścieżkę zdobycia trzeciej tablicy rejestracyjnej – niezbędnej m.in. do legalnego używania bagażnika rowerowego, montowanego na haku holowniczym. Kolejnym zapisem ustawy ułatwiającym życie kierowcom jest zwolnienie właściciela pojazdu, w którego dowodzie skończyły się miejsca na pieczątki, z obowiązku wymiany dokumentu na nowy. Wystarczy, że kierowca będzie posiadał przy sobie zaświadczenia o pozytywnym przejściu badania wydane przez diagnostę. Ta ostatnia zmiana teraz jest już jednak nieaktualna, bo od 1 października można w ogóle nie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego.

Źródło: dziennik.pl

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej