Auto Świat Wiadomości Aktualności Kierowcy nie płacili za parkowanie w Szczecinie. Wykorzystali to cyberprzestępcy

Kierowcy nie płacili za parkowanie w Szczecinie. Wykorzystali to cyberprzestępcy

Spółka NiOL poinformowała o cyberataku wymierzonym w kierowców. Hakerzy zapolowali na osoby, które nie uiściły opłaty w strefie płatnego parkowania. Przekręt jest o tyle trudny do wykrycia, że przed kierowcami jego ofiarą padli... kontrolerzy SPP i wystawili setki "lewych" mandatów.

Hakerzy zaatakowali kierowców w Szczecinie. Sprawdź swój mandat!
Hakerzy zaatakowali kierowców w Szczecinie. Sprawdź swój mandat!Żródło: Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow

Nie zapłaciłeś za parkowanie w Szczecinie? "Dokładnie sprawdź swoje zawiadomienie o opłacie dodatkowej" – zaleca spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL), która obsługuje strefę płatnego parkowania w tym mieście. Po analizie strat związanych z atakiem okazało się, że hakerzy mogą przywłaszczyć od kierowców nawet 72,9 tys. zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Hakerzy zaatakowali kierowców w Szczecinie. Wyciekły dane?

Cyberatak przeprowadzony w Szczecinie nie miał na celu wyłudzenia informacji o kierowcach. Chodziło wyłącznie o pieniądze, które powinny trafić do gminy Szczecin.

System zarządzania SPP koordynuje pracą wszystkich programów, aplikacji [...] (m.in. e-sklep, e-kontrola, parkomaty, bazy danych, terminale kontrolerów pieszych). Obsługuje go firma Nextivo Technologies. Według informacji z Nextivo serwer, do którego się włamano, nie zawierał danych osobowych kierowców

– uspokaja Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.

Wyrafinowane działanie hakerów. Nabrali się nawet kontrolerzy

Problemu by nie było, gdyby przekręt został wykryty na wcześniejszym etapie. Cyberprzestępcy nie zaatakowali kierowców bezpośrednio – włamali się do systemu SPP i zmienili numer konta bankowego do opłacania kar za nieuprawniony postój. Później nieświadomi kontrolerzy drukowali podrobione mandaty i wkładali je za wycieraczki.

Ruch drogowy w Szczecinie
Ruch drogowy w SzczecinieŻródło: Shutterstock / Wojciech Wrzesień

Śledztwo wykazało, że do manipulacji danymi doszło 17 kwietnia br. Wskutek działań hakerów w dniach 17-22 kwietnia wystawionych zostało 635 fałszywych zawiadomień. 22 kwietnia o sprawie została poinformowana policja, a także banki, w których były założone rachunki służące do przestępstwa. Ukarani kierowcy nie zapłacą jednak podwójnie.

Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin i NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień. Ponadto NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomieni w dniach 17-22 kwietnia, o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach

– wyjaśnia Jachim.

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków