Nie zapłaciłeś za parkowanie w Szczecinie? "Dokładnie sprawdź swoje zawiadomienie o opłacie dodatkowej" – zaleca spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL), która obsługuje strefę płatnego parkowania w tym mieście. Po analizie strat związanych z atakiem okazało się, że hakerzy mogą przywłaszczyć od kierowców nawet 72,9 tys. zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Hakerzy zaatakowali kierowców w Szczecinie. Wyciekły dane?

Cyberatak przeprowadzony w Szczecinie nie miał na celu wyłudzenia informacji o kierowcach. Chodziło wyłącznie o pieniądze, które powinny trafić do gminy Szczecin.

– uspokaja Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.

Wyrafinowane działanie hakerów. Nabrali się nawet kontrolerzy

Problemu by nie było, gdyby przekręt został wykryty na wcześniejszym etapie. Cyberprzestępcy nie zaatakowali kierowców bezpośrednio – włamali się do systemu SPP i zmienili numer konta bankowego do opłacania kar za nieuprawniony postój. Później nieświadomi kontrolerzy drukowali podrobione mandaty i wkładali je za wycieraczki.

Ruch drogowy w Szczecinie Foto: Wojciech Wrzesien / Shutterstock
Ruch drogowy w Szczecinie

Śledztwo wykazało, że do manipulacji danymi doszło 17 kwietnia br. Wskutek działań hakerów w dniach 17-22 kwietnia wystawionych zostało 635 fałszywych zawiadomień. 22 kwietnia o sprawie została poinformowana policja, a także banki, w których były założone rachunki służące do przestępstwa. Ukarani kierowcy nie zapłacą jednak podwójnie.

– wyjaśnia Jachim.