Wybierz samochód

Audi Cabriolet

Audi Cabriolet

Audi Cabriolet to samochód osobowy produkowany przez niemiecki koncern i jednocześnie pierwszy pojazd tego typu, który został zaprojektowany przez Audi. Samochód pojawił się w 1991 roku i bazował na modelu Coupe, które z kolei opierało się na popularnym modelu 80 typoszeregu B4.

Mimo iż 3 lata później uznano, że czas na nowszy model klasy średniej, a Audi wypuściło na rynek znaną (i lubianą) A4-kę, zdecydowano nie zmieniać nazwy Cabriolet, a jedynie przeprowadzić drobną „kosmetykę”. Nadwozie eleganckiego Audi było miało stonowane linie, ale nie sprawiało wrażenia nudnego. Dzięki chromowanym listwom wokół przedniej szyby oraz przy drzwiach wyglądał poważniej.

Ze względu na swoje zastosowanie (jazda bez dachu) konstrukcja wymagała przeprojektowania - i tak Cabriolet miał wzmocnioną podłogę oraz progi, co oczywiście odbiło się na masie auta. Płócienny dach w zależności od wersji można było składać (i rozkładać) ręcznie lub elektrycznie, lecz blokada przy szybie była niezależnie od odmiany zwalniana osobiście przez kierowcę lub pasażera (miało to zapobiec przypadkowemu otwarciu dachu).

Wewnątrz wygodne pozycje mogły zając osoby tylko z przodu, bowiem 2 miejsca dla pasażerów na tylnej kanapie nie gwarantowało komfortowej pozycji przy dłuższych trasach. Cabriolet był nieco lepiej wyposażony niż odmiana sedan, które w trakcie produkcji było jeszcze wzbogacane. W 1997 roku, auto przeszło facelifting który obejmował odświeżenie pasa przedniego oraz zbliżenie wnętrza Cabriolet'a do A4.

Co ciekawe, było to pierwsze cabrio które mogło mieć pod maską turbodiesla (występował od 1995 roku). 1,9-litrowy silnik generował 90 KM. Oprócz tego dostępne były jednostki benzynowe 4-, 5- oraz 6-cylindrowe. Początkowo oferowano tylko 2,3-litrowego R5 o mocy 133 KM. Potem do oferty weszła 2,8-litrowa V6-ka generująca 174 KM. Dopiero po tym dostępne były silniki 2.0E (116 KM), 2.6 V6 (150 KM) oraz 2.0 16V (140 KM) i 1.8 (125 KM). Napęd był przenoszony na przednią oś, a mimo planów, napęd quattro nigdy nie został zastosowany. Do wyboru była 5-biegowa przekładnia manualna oraz 4-stopniowy automat.

Audi Cabriolet był produkowany do 2000 roku, a jego następcą został A4 Cabrio (od 2002 roku).

Jego rywalem jest m.in. BMW serii 3 Cabrio (E36) .

Audi Cabriolet - generacje

Audi Cabriolet (1991&nbsp-&nbsp2000)

Audi Cabriolet (1991 - 2000)

Audi Cabriolet - powiązane artykuły