Wybierz samochód

Bentley Arnage

Bentley Arnage

Bentley Arnage to luksusowy samochód osobowy, a ówcześnie, flagowy model brytyjskiej marki. Auto zastąpiło model Brooklands oraz Turbo RT, a pojawiło się na rynku w 1998 roku i zostało zaprojektowane jeszcze we współpracy z Rolls-Royce'm, natomiast jego bliźniaczym modelem był Silver Seraph.

Po tym jak Bentley został kupiony przez Volkswagen AG, a prawa do Rolls-Royce'a zostały sprzedane BMW, konieczna była także wymiana silnika. Do tej pory bowiem, pod ogromną maską pracowała podwójnie doładowana, 4,4-litrowa V8-ka od BMW generująca 349 KM. Nowy, 6,7-litrowy silnik rozwijał natomiast 405 KM i był zmodyfikowaną wersją jednostki pochodzącej od modelu Turbo RT.

W usportowionej odmianie Red Label zastosowano nieco większy, bo 6,8-litrowy silnik. Odmiana z mniejszym silnikiem została nazwana Green Label. Pod koniec 2001 roku natomiast, jej produkcja została zawieszona, a w tym samym czasie zaprezentowano przedłużoną o 25 cm wersję Arnage Red Label. Rok później „podstawowa” wersja Red Label została przemianowana na „R”, przedłużona na „RL”, a w ofercie zagościła nowa, mocniejsza odmiana T. Miała ona ten sam, 6,8-litrowy silnik V8 ale generowała 456 KM, co czyniło Arnage'a T najmocniejszym Bentleyem w ofercie (do momentu pojawienia się Continentala GT).

W 2007 roku po wymianie turbosprężarek, moc wersji T wzrosła do 507 KM, a moment obrotowy do gigantycznej liczby 1000 Nm. Natomiast słabsza odmiana R oraz RL dysponowały dotychczasową mocą T – czyli 456 KM. Oprócz tego, stare automaty 4- i 5-stopniowe, zostały zastąpione nową, 6-biegową skrzynią. Moc przenoszona była na tylne koła. Na bazie Argnage'a powstał model cabrio o nazwie Azure oraz pojazd, którym poruszała się królowa Anglii, Elżbieta II – State Limousine.

W 2009 roku zakończono produkcję modelu Arnage, a jego następcą został Mulsanne.

Bentley Arnage - generacje

Bentley Arnage - powiązane artykuły