Przepisy polskiego prawa wymagają wyposażenie każdego pojazdu w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Trójkąt ma za zadanie zawczasu poinformować użytkowników danej drogi o awarii auta lub wypadku. W jakiej odległości należy go ustawić? W terenie zabudowanym bezpośrednio za samochodem. Poza terenem zabudowanym dystans musi się zwiększyć do minimum 30 metrów, a na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu (z racji na wysokie prędkości) nawet do 100 metrów. Dodatkowo trójkąt ostrzegawczy powinien być zamocowany po lewej stronie pojazdu holowanego. Dzięki temu kierunkowskazy zamiast informować o awarii, będą mogły w razie potrzeby sygnalizować zmianę kierunku jazdy.

Brak gaśnicy? Nawet 500 złotych mandatu!

Obowiązek wyposażenia w gaśnicę dotyczy każdego typu pojazdów. Przyrząd do gaszenia pożarów musi posiadać homologację i być zamocowany w miejscu łatwo dostępnym. Dodatkowo kierowca powinien pilnować daty ważności nadrukowanej na specjalnej nalepce. Przekroczenie jej terminu może oznaczać, że w razie potrzeby gaśnica nie zadziała! Nieużycie trójkąta ostrzegawczego może oznaczać mandat karny opiewający na kwotę 150 złotych. Jego brak wiąże się z grzywną o wysokości od 20 do 500 złotych. Ostateczna kwota zależy od uznania funkcjonariusza. Karany jest również brak gaśnicy. Identycznie jak w przypadku trójkąta, mandat może opiewać na kwotę od 20 do nawet 500 złotych.

To nieco dziwne, jednak przepisy nie wymagają posiadania w samochodzie osobowym apteczki. Wyjątkiem są wyłącznie autobusy, pojazdy ciężarowe służące do przewozu osób, taksówki oraz auta nauki jazdy i egzaminacyjne. Brak obowiązku nie oznacza, że właściciele samochodów osobowych nie powinni pomyśleć o zakupie apteczki! Dzięki niej w razie wystąpienia wypadku drogowego będą w stanie udzielić ofiarom koniecznej pomocy medycznej.

Apteczki dostępne w supermarketach za kilkanaście złotych na ogół są ubogo wyposażone. Ilość elementów jest niewielka oraz często brakuje w nich podstawowych środków opatrunkowych lub narzędzi. W co doposażyć pokładowy zestaw medyczny? Kierowca powinien zadbać o to, aby w apteczce znajdowały się takie elementy, jak bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, koc termoizolacyjny, nożyczki oraz instrukcja przeprowadzania pierwszej pomocy.

Kamizelka - niewielki wydatek, duża różnica

Mimo iż kamizelka odblaskowa także nie jest wymagana przez polskie prawo, jej zakup powinien być kolejnym priorytetem dla kierowcy. Fluorescencyjny kaftan kosztuje grosze, nie zajmuje dużo miejsca, a zapewni bezpieczeństwo w nocy i w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza. Dzięki kamizelce osoba poruszająca się po miejscu wypadku lub zmieniająca koło na poboczu stanie się widoczna dla pozostałych użytkowników dróg. Warto pomyśleć o wyposażeniu samochodu w zestaw żarówek. Nie zawsze kierowca ma możliwość zakupu nowej żarówki, a jazda z niepełnym oświetleniem (zwłaszcza w nocy) może zmylić pozostałe osoby poruszające się po drogach i doprowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji.

Prawo wymaga od właściciela auta zakupu wyłącznie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Mimo iż ustawodawca skupił się na absolutnym minimum, my odwołujemy się do rozsądku kierowców. Zakup i doposażenie apteczki, kamizelki odblaskowej i zestawu żarówek to niewielki wydatek, który może w znaczący sposób pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej.

Oprócz obowiązkowego wyposażenia auta, nowością jest wprowadzenie przez VW Group Polska, do wszystkich swoich samochodów ustandaryzowanego schematu pojazdu z zaznaczonymi miejscami konstrukcyjnymi. VW Group Polska jako pierwszy importer wprowadza takie rozwiązanie, które w ramach zagrożenia, ułatwi i skróci czas akcji ratowniczej. Każde nowe zakupione auto wyjedzie z salonów grupy VW z naklejką informującą o wyposażeniu go w kartę bezpieczeństwa.

Karta ratownicza pojazdu to już cały europejski system, stosowany przez coraz większą liczbę marek samochodowych. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce strażackie natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Stąd karta, na której w kilku rzutach wyraźnie zaznaczono miejsca wzmocnienia karoserii, umiejscowienie akumulatora, rozkład instalacji elektrycznej, a także miejsce zbiornika paliwa, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent.