Wybierz samochód

Citroen ZX

Citroën ZX to kompaktowy samochód osobowy produkowany przez francuską markę. Pojazd zadebiutował w 1991 roku i został uplasowany w gamie modelowej między AX-em oraz BX-em.

ZX występował jako 3- oraz 5-drzwiowy hatchback, 5-drzwiowe kombi (Break) oraz 4-drzwiowy sedan. Ostatni z nich występował tylko w Chinach, natomiast pierwszy charakteryzował się klamką drzwi umieszczoną pionowo na ich krawędzi. Co ciekawe, auto zostało zaprezentowane początkowo w wersji rajdowej (która znacznie różniła się od wersji fabrycznej), a duże zainteresowanie zdobyło, gdy ZX Rallye Raide zdeklasował rywali m.in. podczas rajdu Paryż-Dakar. W 1992 roku auto zajęło 3. miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku.

Zgrabne nadwozie prezentowało się bardzo korzystnie, choć brakowało mu nieco fantazji, z której znany był Citroën. Podobnie było z wnętrzem. W zawieszeniu Francuzi postanowili wykorzystać skrętną tylną belkę, dzięki czemu auto prowadziło się stabilniej. Wracając jednak do wnętrze, zastosowano tam rozwiązanie które również zasługuje na uwagę i dawało Citroënowi przewagę nad rywalami. Tylna kanapa została zamontowana na prowadnicach, co oznaczało możliwość jej przesuwania i tym samym powiększania pojemności bagażnika kosztem miejsca dla pasażerów, lub na odwrót.

Gama jednostek napędowych była bardzo duża i obejmowała benzyniaki o pojemności 1.1 (60 KM), 1.4 (75 KM), 1.6 (88 KM), 1.8 (101 lub 110 KM) 1.9 (120 KM) oraz 2 (122, 150, 152, 163 oraz 167 KM) litrów oraz diesle o pojemności 1.8 D (60 KM), 1.9 D (64, 68 KM) oraz 1.9 TD (90 KM). Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 4-biegowego automatu lub 5-stopniowej przekładni manualnej.

Produkcja ZX-a zakończyła się w 1998 roku, a jego następcą została Xsara która odziedziczyła pod nim wiele podzespołów.

Citroen ZX - generacje

Citroen ZX - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!