Wybierz samochód

Ford Windstar

Ikona samochodu

Ford Windstar to duży rodzinny van produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 1995 roku jako następca Aerostara. Konstrukcyjnie pojazd bazował na modelu Taurus. 4-drzwiowe nadwozie miało typowo amerykański charakter, a bardzo praktycznym rozwiązaniem było zastosowanie przesuwanych drzwi tylnych, jednak tylko po prawej stronie. Przestronny Windstar mógł pomieścić nawet do 7 osób.

W 1997 roku dokonano drobnego faceliftingu, który polegał na modernizacji atrapy chłodnicy oraz reflektorów. Pod maską znalazły się wyłącznie benzynowe V6-ki. Najmniejsza jednostka miała 3 litry pojemności i generowała 148 KM, natomiast większy, 3,8-litrowy silnik rozwijał 155 lub 203 KM. Moc przenoszona była na przednie koła za pomocą manualnej lub automatycznej skrzyni biegów.

W 1998 roku zadebiutowała II generacja Forda Windstar. Bryła auta nie uległa większej zmianie, chociaż dodane zostały drugie przesuwne drzwi z tyłu. Poza tym w porównaniu z poprzednikiem przeprojektowano przednią i tylną część pojazdu, a także wnętrze. W 2001 roku przeprowadzono jeszcze niewielki facelifting. Jednostki napędowe pozostały te samo co w poprzedniej odsłonie Forda Windstar, jednak już rok po debiucie, 203-konne 3.8 V6 zostało podkręcone do 210 KM.

W 2003 roku zakończono produkcję Forda Windstar, a jego następcą został model Freestar. Taka zmiana miała być następstwem wprowadzenia zmiany polityki nazewnictwa modeli Forda.

Ford Windstar - generacje

Ford Windstar - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat