Wybierz samochód

Mitsubishi Carisma

Mitsubishi Carisma to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny w Holandii. Auto pojawiło się w 1995 roku i było przewidziane na rynek europejski. W gamie modelowej Mitsubishi, Carisma uplasowała się między Lancerem a Galantem.

Mitsubishi Carisma występowała w 2 wariantach nadwoziowych – jako 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowy liftback. Stylistycznie auto prezentowało się dosyć korzystnie, choć brakowało mu polotu w designie – nadwozie nawiązywało wyglądem do Lancera 6. generacji. Konstrukcyjnie natomiast, Carisma związana była z Volvo – płytę podłogową dzieliła z modelami S40/V40, a także z rodzimym Space Starem. Wnętrze było przestronne i zostało dobrze wykończone. Nawet w najuboższych wersjach nie brakowało poduszek powietrznych dla kierowcy i pasażera oraz ABS-u. W wyższych natomiast spotkać można było także boczne poduszki powietrzne, elektrycznie sterowane szyby oraz klimatyzację.

Początkowo do napędu służyły benzynowe silniki o pojemności 1.6 oraz 1.8 litra. Jednostki generowały kolejno 90 oraz 115/140 KM. W 1997 roku pojawił się 1.9-litrowy turbo diesel produkcji Renault rozwijający 90 KM. W tym samym roku, Mitsubishi jako pierwszy producent na świecie, wprowadził silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa (GDI). 1,8-litrowy silnik generował 125 KM.

W 1999 roku pojawiła się całkowicie odświeżona odmiana Carismy. Modernizacji uległ cały pas przedni, tylny, wnętrze oraz gama jednostek napędowych. Kolejne, tym razem jednak zdecydowanie skromniejsze zmiany, przyszły w 2002 roku – wówczas zmieniono jedynie znaczek na masce, reflektory oraz odrobinę wnętrze. Przy okazji pierwszego liftingu, 1.6-litrowy silnik zyskał dodatkowe 9 KM, a po kolejnym roku rozwijał już 103 KM. Pozostający w ofercie silnik 1.8 GDI, po kilku modyfikacjach mających na celu zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisję spalin, miał teraz 122 KM.

W 2001 roku wprowadzono do oferty najmniejszy silnik 1.3 o mocy 82 KM (niedostępny w Polsce). Poza tym pojawiły się nowe, 1,9-litrowe turbodiesle DI-D z systemem Common-Rail generujący 102 lub 115 KM. Moc kierowana była na przednie koła za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub 4-stopniowej przekładni automatycznej.

W 2004 roku zakończono produkcję Mitsubishi Carismy, którą na europejskim rynku zastąpiła 7. generacja Mitsubishi Lancera. Rywalami Carismy byli m.in. Mazda 626, Honda Accord oraz Toyota Avensis.

Mitsubishi Carisma - generacje

Mitsubishi Carisma - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!