Wybierz samochód

Peugeot Expert

Peugeot Expert to średniej wielkości samochód dostawczo-osobowy francuskiej marki. Auto pojawiło się na rynku w 1995 roku. Auto zostało zaprojektowane we współpracy koncernu PSA z Fiatem i bazowało na modelu 806. Jego bliźniaczymi modelami są Citroën Jumpy Fiat Scudo.

Expert, w wersji dostawczej mógł mieć 2 różne rozstawy osi,a oprócz klasycznego, towarowego furgonu, dostępny był także w odmianie przeszklonej, mieszanej (osobowo-towarowej) oraz osobowej. W tej ostatniej mógł mieć nawet 9 miejsc. Wracając do odmiany dostawczej – przestrzeń ładunkowa wynosiła od 4 do 5 m3, a ładowność, w zależności od wersji, wahała się od 660 kg do niespełna 1 tony.

W 2004 roku model został odświeżony. Największą zmianę przeszedł pas przedni, którego nowoczesny styl nie komponował się dobrze z klasycznymi kształtami kanciastego dostawczaka.

Benzynowe jednostki 1.6 oraz 2.0 rozwijały 79 lub 136 KM. Bardziej popularnej były jednak diesle. Podstawowa, wolnossąca jednostka 1.9 generowała 69 KM, a w wersji z turbosprężarką – 90 (92 od '96) KM. Większe, 2- oraz 2,2-litrowe silniki miały odpowiednio 94 i 110 KM, z czego ta pierwsza po liftingu oferowana była w wersji 120- lub 136-konnej.

W 2006 roku na rynku pojawiła się II generacja Experta. Konstrukcja auta była zupełnie odmienna niż w pierwszej odsłonie. Wraz ze swoimi bliźniaczymi modelami, auto zdobyło tytuł Samochodu Dostawczego Roku 2008. Pojazd zdecydowanie urósł i obrał inny kierunek stylistyczny. Pomimo kanciastych kształtów, przód charakteryzował dużym pochyleniem i sporych rozmiarów reflektorami.

Obok wersji towarowej, i osobowej (nazwanej Expert Tepee), Peugeot oferował także platformę do zabudowy. W pierwszej wersji, Expert dostępny był w 2 rozstawach osi i 2 wysokościach. Przestrzeń ładunkowa wynosiła od 5 do 7 m3, a ładowność – od 860 do 1200 kg. Wersja Tepee natomiast, mogła został przystosowana do przewozu od 5 do 9 osób.

W 2012 roku przeprowadzono facelifting pojazdu. Nowe kształty przybrały zderzak, atrapa chłodnicy oraz reflektory.

Do napędu posłużyły 2 silniki wysokoprężne. Mniejsza jednostka miała 1,6 litra i moc 90 KM, natomiast 2-litrowy motor rozwijał 120 lub 136 KM. Moc była przenoszona na przednie koła za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni ręcznej.

W 2015 roku zaprezentowano nową rodzinę modeli osobowej odmiany Experta, która pod znaczkiem Peugeota wychodzi pod nazwą Traveller. Jednak Wtedy też zadebiutowała III generacja Experta, i wciąż jest także dostępna w wersji osobowej. Różnica między Expertem Kombi, a Travellerem tkwi w wyposażeniu, a dodatkowo, ten pierwszy w odpowiedniej konfiguracji, może pomieścić 9 osób, a drugi – maksymalnie 8.

Trzecia odsłona Experta występuje w 3 wariantach długości, a ładowność, w zależności od wersji, wynosi od 1000 do 1400 kg. Pod maską mogą pracować 2 diesle. Pierwszy, 1,6-litrowy HDi, ma 2 warianty mocy – 95 oraz 115 KM. Większa, 2-litrowa jednostka HDi może generować 150 lub 180 KM.

Rywalami Peugeota Expert są m.in. Opel Vivaro i Renault Trafic.

Peugeot Expert - generacje

Peugeot Expert - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!