Wybierz samochód

Plymouth Turismo

Ikona samochodu

Plymouth Turismo to kompaktowy samochód osobowy należący do segmentu C. Pojazd pojawił się w 1983 roku jako następca modelu Omni 024. Jego bliźniaczym modelem z koncernu był Dodge Charger (L-Body).

Teoretycznie rzecz biorąc, Charger był II generacją legendarnego muscle cara, jednak odziedziczył po nim jedynie nazwę. Charger L-Body, a tym samym Turismo, nie przejął praktycznie nic od swojego starszego „kolegi”. Drobne, 3-drzwiowe nadwozie typu coupe było pozbawione muskularnych linii oraz fascynujących kształtów. Dodatkowo, napęd odbywał się na przednią oś, a początkowo do napędu służył słaby, 63-konny silnik 1.7 od Volkswagena.

Jeszcze w ’83 roku został zastąpiony przez 64-konną jednostkę 1.6 od Peugeota. Za (sporą) dopłatą pod maską mógł się znaleźć 2,2-litrowy benzyniak generujący 95 lub 101 KM. Już rok po debiucie Plymouth Turismo zyskał nowe reflektory, zmieniony słupek C oraz inną maskę. Dodatkowo podstawowa jednostka zyskała 1 KM, a większa kolejno 2 oraz 1. W kolejnym roku najmocniejsza odmiana Turismo rozwijała już 112 KM.

Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 3- lub 4-stopniowego „automatu” lub 5-biegowej skrzyni manualnej. W 1987 roku zakończono produkcję Plymoutha Turismo, a jego następcą został model Sundance.

Plymouth Turismo - generacje

Plymouth Turismo - powiązane artykuły