To jest hit

Najpierw słowo o walorach silnika. 219 KM generuje kompaktowy 4-cylindrowy, rzędowy Turbodiesel Common Rail Euro 5 z technologią SCR, o pojemności 4,8 l z intercoolerem już przy 2300 obr./min. Maksymalny moment obrotowy 815 Nm dostępny jest w zakresie od 1200 do 1700 obr./min. Przy masie całkowitej 7,49 t stosunek mocy do masy wynosi 29KM/ t, a maksymalny poziom momentu obrotowego to około 109 Nm/t. A zatem widać, że cyfry wyglądają zachęcająco.

Wyśmienita elastyczność silnika i dziecinnie prosta obsługa, dzięki Optitronic są mocnymi stronami tego zwinnego i zwrotnego pojazdu dostawczego. To fantastyczne, jak łatwo i bezstresowo można poruszać się Midlum wśród samochodów osobowych. Perfekcyjne działanie Optitronic pozwala kierowcy skupić maksymalną uwagę na jezdni, dając poczucie jazdy, jak w zwinnym samochodzie osobowym.

Odprężony w drodze

Zrobotyzowany Optitronic bazuje na 6-biegowej skrzyni ZF 6AS 800 Tronic Lite. Kierowca musi tylko operować gazem i hamulcem, bo za zmianę biegów i wysprzęglanie odpowiedzialny jest komputer pokładowy. Dzięki temu kierowca ma pod kontrolą ten 7,5-tonowy pojazd i może skoncentrować się na drodze. Optitronic przełącza biegi lepiej niż doświadczony kierowca - zadziwiająco szybko i bez odczuwalnych przerw. Nie ma mowy o tzw. myśleniu czy nieprzyjemnym szarpaniu. Także wybór biegów jest bez zarzutu - w zależności od ładunku i charakteru drogi - płaska czy górzysta - Midlum płynnie przyspiesza. Zrobotyzowana skrzynia biegów Optitronic włącza automatycznie najlepszy bieg w zależności od obciążenia, nachylenia, typu układu napędowego, żądania przyspieszenia, zwolnienia i hamowania.

Jednak z Optitronic kierowca nie jest ubezwłasnowolniony. Może przejąć dowodzenie podczas jazdy i bez problemu za pomocą przełączników na kierownicy manualnie wybierać biegi. W sytuacjach wymagających maksimum mocy, może użyć "kick down". Poprzez wciśnięcie pedału przyspiesznika "do deski" błyskawicznie zwiększa się poziom obrotów i możliwe jest maksymalne przyspieszenie. Do tego dochodzi moduł manewrowania do precyzyjnej jazdy w wąskich przestrzeniach z małą prędkością.

W codziennym użyciu jednak kierowca powinien włączyć komputer i pozwolić mu rządzić. Optitronic nie potrzebuje właściwie żadnego wsparcia kierowcy. Podczas jazdy testowej manualna ingerencja opłaciła się tylko w rzadkich przypadkach przy z góry przewidzianym sposobie jazdy, wyłącznie na podstawie dokładnej znajomości odcinka testowego.

Dzięki zaangażowaniu zarządzania hamulcami Optitronic ma do zaoferowania kolejne zalety, jak specjalny program włączania hamulca silnikowego przy efektywnej liczbie obrotów. Poza tym kierowca może szybko włączyć, poprzez przełącznik na kierownicy, pasujący bieg dla maksymalnej liczby obrotów hamulca silnikowego. Dzięki temu działanie hamulca silnikowego maksymalnie 116 KM jest wykorzystywane częściej i efektywniej niż w konwencjonalnych skrzyniach biegów.

W sumie z Optitronic można wyraźnie obniżyć zużycie paliwa, nawet do 7 proc. Do tego dochodzi przedłużona żywotność sprzęgła i ochrona układu napędowego dla niższych kosztów zużycia. Poza tym kierowca jest skoncentrowany na drodze, a przez to spada ryzyko wypadków.

Mimo tych zalet wciąż przewoźnicy rzadko wybierają Midlum z Optitronic. A szkoda. Warto spojrzeć na segment ciężki - w Magnum królują automatyczne skrzynie.

W pojazdach dostawczych średniej klasy wagowej automatyczne skrzynie biegów powinny także już dominować, bo ich zalety są niezaprzeczalne. Pokazuje to jazda testowa Midlum 220.08. Prawdopodobnie przewoźników odstrasza dopłata, około 10-12 tysięcy złotych.

Komfort na wysokim poziomie

Midlum 220.08 zapewnia wysoki komfort, niespotykany w pojazdach dystrybucyjnych. Przede wszystkim kabina Global, która jest najbardziej kompaktową na rynku. Ma ona jedynie 2,10 m szerokości! W mieście liczy się każdy centymetr. Kompaktowe wymiary stanowią istotną przewagę i ułatwiają jazdę. Nie można pominąć dużej liczby praktycznych schowków, m. in. za siedzeniem kierowcy i pasażera. Do tego dochodzi dobra widoczność na drogę, poszerzony kąt widzenia w lusterkach wstecznych oraz lekkie i precyzyjne prowadzenie.

Kokpit jest czytelny, ergonomiczny i przejrzysty. Rzucającą się w oczy cechą jest analogowy obrotomierz ze zintegrowanym cyfrowym wyświetlaczem prędkości. Aby skontrolować parametry pracy jednostki napędowej, wystarczy jeden rzut oka. Kabina jest łatwa do sprzątania, a materiały użyte do wykończenia sprawiają wrażenie trwałych i solidnych. Rozwiązanie "Access" zapewnia łatwy dostęp do środka. Możliwość otwarcia drzwi pod kątem 90 stop., antypoślizgowe stopnie, uchwyty po obu stronach drzwi, oświetlenie stopni, opuszczane siedzenie i pneumatycznie podnoszona kolumna kierownicy - to zdecydowane plusy. Chociaż przejście na stronę pasażera jest uciążliwe.

Jednym słowem, Midlum to szybki, sprytny i zwinny miejski dostawca. Niczym kurier na skuterze.