Subaru WRX STI został dopasowany do dzisiejszych standardów (wyposażenie wnętrza, mnogość systemów elektronicznych, wyciszenie kabiny etc.), ale to nadal jedyny na rynku sedan z napędem 4x4, silnikiem typu bokser z turbodoładowaniem i wielkim spojlerem na klapie bagażnika. W tym przypadku jedyny słuszny kolor to niebieski a nie czarny, a koła złote zamiast srebrnych.

Subaru WRX STI - kosmetyczne zmiany zewnętrzne

W tym roku podczas salonu samochodowego w Detroit zaprezentowano Subaru WRX STI po liftingu. Prawdę mówiąc trzeba mieć bardzo wprawne oko lub studiować budowę modelu, aby dostrzec różnice w stosunku do wersji z 2015 roku. My dopiero porównując zdjęcia zauważyliśmy nowy przedni zderzak (brak halogenów i kierunkowskazów we wlotach powietrza), grill polakierowany na czarno, adaptacyjne światła LED oraz nowy wzór felg. Na tym właściwie skończyła się rola projektantów.

Inżynierowie natomiast zastosowali nowy układ hamulcowy z żółtymi zaciskami, ulepszyli ustawienia zawieszenia oraz zmodyfikowali pracę systemu DCCD (aktywny centralny mechanizm różnicowy). Pod maską nie dokonano żadnych zmian, a więc do uszu kierowcy dociera bulgot czterocylindrowego boksera o pojemności 2.5 litra z turbo, który generuje 300 KM. Sześciobiegowy manual przenosi napęd na cztery koła.

Subaru WRX STI - zmiany we wnętrzu

Kilka nowości zawitało we wnętrzu WRX STI 2017. To lepszej jakości plastiki na desce rozdzielczej, dekoracyjny panel polakierowany na czarny połysk, dotykowy, multimedialny ekran o wielkości 5,9 cala (lub 7 cali w dodatkowo płatnej opcji) oraz nowe kubełkowe fotele Recaro (za dodatkową opłatą sterowane elektronicznie) – mamy nadzieję, że dzięki nim kierowca i pasażerem będą siedzieć niżej niż dotychczas.

Tak jak ziemia niezmiennie kręci się wokół słońca, tak Subaru nie wprowadza rewolucyjnych zmian w WRX STI. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie lubią nowości i uważają, że po co zmieniać coś, co jest dobre. Model trafi do sprzedaży w połowie roku. Polski cennik zaczyna się od kwoty 46 000 euro (wersja Sport) oraz 48 000 (wersja Exclusive).