Renault Fluence jest pierwszym na świecie samochodem o zerowej emisji z wymiennym akumulatorem, sprzedawanym na szeroką skalę.

Renault i Better Place ogłosiły zawarcie ostatecznej umowy dotyczącej współpracy tych firm w Izraelu i Danii. Umowa wieńczy dwa lata prac nad pierwszym na świecie samochodem o zerowej emisji z wymiennym akumulatorem, sprzedawanym na szeroką skalę. Zgodnie z umową, Better Place rozpocznie import i sprzedaż pierwszego samochodu elektrycznego - Fluence Z.E., pięciomiejscowego sedana - w Izraelu w pierwszej połowie 2011 roku. Firma zaoferuje klientom również zapisy na te samochody u koncesjonerów Renault w Danii. Renault i Better Place zamierzają do 2016 roku sprzedać w tych dwóch krajach co najmniej 100 tysięcy sztuk Fluence Z.E.

Samochód został zainspirowany jednym z czterech modeli koncepcyjnych, jakie Renault zaprezentowało podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie. Fluence Z.E. Concept zapowiada wersję elektryczną Fluence, która jest przyszłościową propozycją pojazdu o zerowej emisji. Fluence Z.E., znakomity samochód rodzinny, dowodzi, że można połączyć elegancki styl, wygodę i przestronne wnętrze z ochroną środowiska. Samochód ma długość 4820 mm i szerokość 1672 mm, a pojemność bagażnika spełnia potrzeby aktywnej rodziny (327 dm3). Ten w pełni elektryczny samochód ma zasięg 160 km.

Akumulator można doładować poprzez standardowe gniazdko elektryczne (trwa to od czterech do ośmiu godzin). Istnieje również opcja błyskawiczna - metoda, nazywana Quickdrop - polegająca na wymianie akumulatorów. Akumulator wymienia się w samochodzie w czasie krótszym, niż trwa napełnianie benzyną baku samochodu z silnikiem spalinowym. To innowacyjne rozwiązanie opracowały wspólnie Renault i Better Place. Dzięki niemu można usunąć wyczerpany akumulator i zastąpić go akumulatorem całkowicie naładowanym. Cała operacja trwa kilka minut. Trzecia możliwość - szybkie doładowanie - polega na doładowaniu akumulatora do poziomu 80% w 20 minut.

Platforma serwisowa firmy Better Place przeznaczona dla samochodów elektrycznych obejmuje zarządzanie na szeroką skalę doładowaniem samochodów oraz współpracę z miejscowymi serwisami. Dzięki temu kierowcy będą mogli bez obaw poruszać się po całym obszarze Izraela i Danii, a firma będzie miała kontrolę nad tym, co się dzieje w sieci stacji usługowych.

Jednym z elementów systemów przeznaczonych specjalnie do samochodów elektrycznych Better Place jest pokładowy system elektroniczny zwany "AutOS", który będzie montowany w modelach Fluence Z.E.

Samochód obejmie gwarancja, oferowana po raz pierwszy na rynku izraelskim, na cztery lata i 120 000 km. Pierwsze samochody trafią do sprzedaży w pierwszej połowie 2011 roku. Będzie można je nabyć w specjalnych salonach Better Place oraz u niektórych koncesjonerów Renault. Klienci będą mogli korzystać z dużej sieci serwisowej Renault na zasadach pełnej umowy serwisowej.

W Danii Renault i Better Place będą prowadzić ścisłą współpracę. Samochody sprzedawać będą koncesjonerzy Renault, a abonamenty, które będą do wykupienia w Better Place, umożliwią posiadaczom samochodów elektrycznych dostęp do dużej sieci stacji doładowań i wymiany akumulatorów. Usługami będzie zarządzać Better Place, poprzez specjalną platformę serwisową przeznaczoną dla samochodów elektrycznych.

Podpisanie tej umowy to krok naprzód w realizacji programu Renault dotyczącego samochodów elektrycznych. Fluence Z.E. jest pierwszym elektrycznym samochodem osobowym Renault, który zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2011 roku w ponad 20 krajach na całym świecie. Koszt utrzymania tego pięknego, przestronnego samochodu dla całej rodziny będzie bardzo konkurencyjny w porównaniu z samochodami z silnikiem spalinowym. Od stycznia 2008 roku, kiedy ogłosiliśmy podjęcie współpracy z Better Place, pracownicy Renault i Better Place zrobili wszystko, by przemienić zapowiedzi w rzeczywistość, zapewniając nam dwa lata przewagi nad konkurencją - powiedział Carlos Ghosn, prezes Renault,

Ten dzień rozpoczyna historyczny etap w niezwykłej współpracy Renault i Better Place w celu masowej sprzedaży samochodu elektrycznego, bardziej praktycznego i tańszego niż samochód z silnikiem spalinowym. Gratulujemy Carlosowi Ghosnowi i wszystkim pracownikom Renault wizji oraz umiejętności, dzięki którym Renault stworzyło wraz z Better Place nowy rynek dla przemysłu samochodowego. Uważamy, że taka współpraca i nowatorskie pomysły dotyczące samochodów o zerowej emisji spalin są rozwiązaniem, które pozwoli przemysłowi samochodowemu na zmiany i zarazem zmniejszy szkodliwy wpływ dwutlenku węgla na naszą planetę - dodał Shai Agassi, założyciel i prezes Better Place.