Wybierz samochód

Renault

Renault

Renault – francuska marka motoryzacyjna produkująca samochody osobowe i ciężarowe. Firma została założona w 1899 roku przez braci Louis, Fernand oraz Marcel Renault, jednak pierwszy samochód autorstwa pierwszego z nich, powstał już rok wcześniej. Był to Typ A.

Wkrótce powstały następne modele, już z jednostkami zaprojektowanymi przez właścicieli firmy. Renault chciało swoje auta zareklamować przez sport, przez co w 1903 roku zginął Marcel, a wskutek choroby, 6 lat później zmarł Fernand. W czasie wojny w fabryce produkowano silniki lotnicze, samoloty, czołgi oraz amunicję.

Pierwszym powojennym modelem był 4CV, a w 1961 roku, zastąpił go najdłużej produkowany (aż 28 lat) model 4. Z kolei Renault 16 był prekursorem dzisiejszych modeli rodzinnych. Jako pierwszy samochód Renault zdobył on tytuł Samochodu Roku w 1966 roku. Był to też pierwszy samochód na świecie z karoserią typu hatchback.

Tytuły Samochodu Roku zdobyły jeszcze modele Clio (1991 r. oraz 2006 r.) oraz Scenic (1996 r.). Od 1970 we wszystkich modelach standardowo montowano pasy bezpieczeństwa.

Hitem, okazał się model 5 zaprezentowany w 1972 roku. Był to niewielki, 3- lub 5-drzwiowy, wygodny i oszczędny pojazd. Niedługo potem powstała także wyczynowa wersja 5 Turbo, która dzięki niewielkiej masie zapewniała dobre osiągi. W 1984 roku pojawił się pierwszy w Europie, jednobryłowy van – był to Espace.

Od lat 70. Renault współpracuje Dacią i od 2004 roku jest właścicielem 99% akcji rumuńskiej marki. W tym samym roku Francuzi nawiązali także współpracę z Nissanem.

Renault - modele

Renault - powiązane artykuły

Pokaż więcej