Począwszy od sezonu 2016/2017, który rozpocznie się już w październiku w Hongkongu, Audi zwiększy swoje zaangażowanie i wsparcie dla zespołu Formuły E – ABT Schaeffler Audi Sport. Ponadto planuje się, że w sezonie 2017/2018, Formuła E zostanie ujęta w fabrycznym programie wspierania sportu motorowego.

„Elektromobilność to jeden z kluczowych dla naszej branży tematów” – mówi dr Stefan Knirsch, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Pragniemy stać się czołowym w segmencie premium producentem w tej dziedzinie. W roku 2025, co czwarte Audi ma być samochodem elektrycznym. Pierwszym modelem będzie SUV, który zaprezentujemy w roku 2018. To logiczne, że w takim układzie odpowiednio dopasowujemy nasz program sportu motorowego i angażujemy się w serię wyścigową pojazdów elektrycznych.”

Szef Audi-Motorsport, dr Wolfgang Ullrich, podkreśla również: „Audi coraz konsekwentniej wykorzystuje sport motorowy do testowania i dalszego rozwijania nowych rozwiązań technicznych, stosowanych później w produkcji seryjnej. Napędem quattro zrewolucjonizowaliśmy rajdy samochodowe, a później wytyczyliśmy nowe standardy na torze wyścigowym. Audi AG było pierwszym producentem startującym w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans, który zwyciężył montując w swych bolidach silniki TFSI, TDI i napęd hybrydowy. W ten sposób wielokrotnie zapisaliśmy się na kartach historii sportu motorowego. Teraz chcemy to powtórzyć na polu jazdy na napędzie elektrycznym. Formuła E, ze swoimi wyścigami w sercach metropolii, to idealne miejsce dla takiego zaangażowania, a zespół ABT Schaeffler Audi Sport jest dla nas naturalnym partnerem.”

Audi Sport, od pierwszego sezonu Formuły E - 2014/2015, jest dla Teamu ABT Schaeffler patronem tytularnym. W ramach tej współpracy, fabryczny kierowca Audi, Brazylijczyk Lucas di Grassi, jest też zawodnikiem w Formule E. Ponadto, zespół mógł korzystać z infrastruktury Audi Sport w Neuburgu. Począwszy od sezonu 2016/2017, Audi zintensyfikuje funkcjonujące już partnerstwo, udzielając team’owi wsparcia finansowego i technicznego. Przed sezonem 2017/2018, Audi Sport w ramach ścisłej współpracy z firmą Schaeffler, partnerem technicznym na tym polu, stopniowo będzie zwiększać swoje zaangażowanie, aż do pełnego udziału producenta w tej serii.

W kalendarzu sezonu 2016/2017 Formuły E, wpisano 12 wyścigów w dziesięciu metropoliach całego świata. 10 czerwca 2017 r. seria wyścigowa samochodów elektrycznych zagości w Berlinie. Dwa wyścigi finałowe odbędą się 29 i 30 lipca 2017 w Nowym Jorku.

Kierowcy zespołu ABT Schaeffler Audi Sport to Niemiec Daniel Abt i Brazylijczyk Lucas di Grassi. Wspólnie rozpoczną już trzeci sezon Formuły E. Di Grassi w premierowym sezonie był trzeci w klasyfikacji kierowców, a tytuł mistrza w sezonie 2015/2016, w którym był na drugim miejscu podium, dosłownie uciekł mu sprzed nosa.