Jak poinformował rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski - W marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka autostrady oraz nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tym odcinkiem.

Darmowe autostrady A2 i A4 - od 2027 r. i 2037 r.

Dodał także, że - umowy koncesyjne dotyczące A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin wygasną w 2037 r. Po wygaśnięciu tych umów również nie przewiduje się zawierania kolejnych na eksploatację oraz nie zakłada się odpłatności przejazdu pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rzecznik przypomniał przy okazji, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Od 1 lipca 2023 r. dodatkowo darmowe są także wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Opłaty za przejazd nimi zostały zniesione na odcinkach A2 Konin - Stryków, A4 Wrocław - Sośnica. Za darmo można także podróżować na odcinku A1 Gdańsk - Toruń, który od 4 września 2023 r. również jest darmowy dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach.