Boczny wiatr jest nieprzewidywalny i potrafi zaskoczyć kierowcę, a gdy porusza się on z wysoką prędkością, jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Właśnie z tego powodu powstał znak A-19, którego zadaniem jest ostrzeganie przed silnymi bocznymi podmuchami wiatru.

Jest to znak z grupy ostrzegawczych i ustawia się go w specyficznych rejonach, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo nagłego silnego bocznego wiatru. Takimi miejscami są na przykład wyjazd z gęstego lasu, z głębokiego wykopu, wjazdy na mosty, czy wyjazdu ze zwartej zabudowy na otwarty teren. Może on również być podświetlany, jeśli wiatr przekroczy 12 m/s.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Przy silnym wietrze zachowaj ostrożność i spokój

Znak A-19 zobowiązuje do zachowania ostrożności. Szczególnie narażone na boczne podmuchy wiatru są małe, lekkie samochody oraz wysokie pojazdy dostawcze i ciężarówki ze względu na dużą boczną powierzchnie. Bardzo silny wiatr jest w stanie nawet przewrócić wysokie pojazdy, dlatego lepiej także nie wyprzedzać ciężarówek w takich warunkach.

Jeśli poczujemy silny boczny podmuch wiatru, nie wolno gwałtownie kontrować, bowiem może to doprowadzić do poślizgu i utraty kontroli nad pojazdem. Niestety często kontrowanie jest impulsem spowodowanym nagłą zmianą toru jazdy auta. Starajmy się jednak kontrować płynnie, a przy ciągłych silnych podmuchach również zmniejszyć prędkość.