Zmiana zasada egzaminów na prawo jazdy ma związek z dyrektywą unijną. Jest tam zapis o kierowaniu pojazdem podczas egzaminu praktycznego w sposób bezpieczny, sprawny i energooszczędny. Dlatego egzaminatorzy będą musieli sprawdzać, czy kursant potrafi jeździć zgodnie z zasadami eco-drivingu.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim czy kursant operuje pedałem gazu rozsądnie, czy potrafi przewidywać i ocenić sytuację na drodze, efektywnie wykorzystywać warunki drogowe, płynnie jeździć wreszcie czy potrafi hamować silnikiem i w odpowiednim momencie zmienia biegi nie jadąc na wysokich obrotach.

Gdzie będą uczyć się tych zasad kursanci? W szkołach jazdy. Po wprowadzeniu nowego obowiązku, będą one musiały dostosować program szkoleń do realiów, jakie stawiają WORD-y.

Jak dokładnie będą wyglądać zmiany, tego nie wiadomo. Przed majówkowymi wyjazdami dobrze jednak poznać zasady eco-drivingu. Tym bardziej, że służą one jednemu – ograniczeniu zużycia paliwa. Nawet o 25 proc.

10 litrów na sto kilometrów to nie dużo? Powiedz to mistrzom eko-drivingu. Dzięki kilku prostym zasadom potrafią zużyć zaledwie 2,2 l/100 km. I to przy dobrej średniej prędkości.

Oto kilka prostych zasad eco-drivingu dobrych na majówkowy wyjazd.

1 Nie rozgrzewaj silnika, zanim ruszysz. Nawet podczas najbardziej surowej zimy, współczesne samochody są gotowe do jazdy zaraz po uruchomieniu silnika. Jeśli nie będziesz rozpędzać auta do jego maksymalnej prędkości, nie tylko zmniejszysz emisję szkodliwych spalin, ale obniżysz także poziom zużycia paliwa. Zapięcie pasów przed uruchomieniem silnika także pomoże Ci zaoszczędzić paliwo.

2 Podczas jazdy, przewiduj. Każdy, kto rozpędzony dojeżdża do czerwonych świateł, tuż przed sygnalizatorem wciska pedał hamulca, a następnie gwałtownie rusza, częściej bywa na stacji benzynowej. Dostosuj prędkość samochodu do aktualnie panujących warunków na drodze.

3 Wyłączaj silnik, nawet podczas krótkich postojów. Wyłączanie silnika podczas postoju np. przed zamkniętym przejazdem kolejowym, to dbałość o Twój portfel. W niektórych miastach dodatkowo kierowcy są informowani o tym, jak długo będzie się jeszcze palić czerwone światło. Obawa o zużycie zapłonu ze względu na częste uruchamiania i wyłączanie silnika jest nieuzasadniona – możliwe jest kilkadziesiąt tysięcy uruchomień silnika.

4 Unikaj jazdy na wysokich obrotach. Im niższa prędkość obrotowa silnika, tym niższe zużycie paliwa. Zaraz po uruchomieniu silnika, szybko zmień przełożenia na wyższe, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości. Jazda na wyższym biegu nie tylko obniża poziom hałasu i emisji szkodliwych substancji, ale także zużycie paliwa.

5 Jedź z równomierną prędkością. Gwałtowne i długotrwałe przyspieszanie wiąże się z niepotrzebnym, większym zużyciem paliwa. Najlepiej po rozpędzeniu samochodu, jeżeli pozwalają na to warunki ruchu drogowego (autostrada, droga ekspresowa), używać tempomatu.

6 Dostosuj jazdę do warunków panujących na drodze. Jeśli jedziesz drogą wiodącą przez wzniesienia, musisz zadbać o to, by samochód, w momencie zjazdu miał prędkość, która przed kolejnym podjazdem zapewni mu jak największy rozpęd. W ten sposób zaoszczędzisz na pracy silnika i sprawisz, że jazda będzie jeszcze bardziej ekonomiczna.

7 Zwracaj uwagę na właściwe ciśnienie opon. Niskie ciśnienie w oponach prowadzi nie tylko do ich odkształcania się. Poprzez większe opory toczenia zwiększa się zużycie paliwa o około 10 procent. Zimowe opony z grubszym bieżnikiem automatycznie powodują zwiększone zużycie paliwa.

8 Nie przewoź ze sobą zbędnego bagażu. Jeśli jeździsz ze zbędnym bagażem w bagażniku, zwyczajnie tracisz swoje pieniądze. W zależności od wielkości samochodu, około 100 kilogramów dodatkowej wagi w samochodzie „kosztuje” około 0,7 l paliwa na 100 kilometrów.

9 Unikaj dodatkowego oporu. Bagażnik dachowy na narty lub rowery to dowód na Twoje sportowe zacięcie, ale jeśli wozisz go bez potrzeby, automatycznie zwiększasz zużycie paliwa. Podczas jazdy z zamontowanym bagażnikiem zużycie paliwa wzrasta nawet o około 20 procent, w zależności od stylu jazdy.

10 Rozsądnie używaj klimatyzacji. Włączanie klimatyzacji na maksymalny poziom może zwiększyć poziom zużycia paliwa nawet do 2 litrów/100 km. Lekarze przestrzegają dodatkowo przed łatwym przeziębianiem się, jeśli temperatura wewnątrz samochodu będzie obniżona o więcej niż 6 stopni, w porównaniu z temperaturą panującą na zewnątrz. Jazda z otwartym oknem jedynie nieznacznie zmniejsza temperaturę wewnątrz samochodu, jednak zużycie paliwa jest wyższe, niż przy działającej klimatyzacji.