Organizatorem tego plebiscytu jest angielski magazyn motoryzacyjny "What Car?".

"Jaguar po raz kolejny zdobył tytuł najbardziej ekologicznego samochodu luksusowego. Poprzedni model Jaguara XJ dwa lata z rzędu, w 2008 i 2009 roku, zdobywał tą nagrodę. Nasi inżynierowie dołożyli wszelkich starań, aby stworzyć konstrukcję, która będzie przyjazna dla środowiska bez szkody dla wysokiej jakości, właściwości jezdnych i poczucia komfortu użytkowników tego modelu" - powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

Organizatorzy plebiscytu brali pod uwagę nie tylko aspekty ekologiczne nowych samochodów, ale także właściwości użytkowe istotne dla przyszłych kierowców. Najbardziej ekologiczny samochód otrzymywał punkty także za ilość dostępnego miejsca i praktyczne rozwiązania, stosunkowo niskie koszty użytkowania oraz wyjątkową przyjemność z jazdy.

"Silnik Diesla zaprojektowany przez inżynierów Jaguara do modelu XJ to bardzo zaawansowana technologicznie jednostka napędowa. Wykorzystanie go w jednym z lżejszych samochodów w klasie skutkuje rewelacyjnie niskimi emisjami CO2 na poziomie 184 g/km oraz tylko 0,142 g/km NOx. To jedyny samochód luksusowy, który łączy w sobie idealne osiągi podejściem proekologicznym" - powiedział Steve Fowler, redaktor naczelny magazynu "What Car?".

Inżynierowie Jaguara położyli duży nacisk nie tylko na aspekty wpływające na ekologiczność samochodów, jak zużycie paliwa czy emisje gazów cieplarnianych ale poszli o krok dalej i wprowadzili strategię zrównoważonego gospodarowania odpadami. Konstrukcja Jaguara XJ jest oparta w 50% na recyklingowanym aluminium, a w planach jest zwiększenie wykorzystania przetwarzanego materiału do 75%. Poziom zużycia energii potrzebny do adaptacji aluminium jest mniejszy o 95% niż w przypadku produkcji nowego surowca. Dzięki temu w procesie produkcyjnym ograniczono emisję CO2 o ponad 3 tony na jednym samochodzie.