Młodzi zawodnicy, wśród nich 14-latek (!), będą rywalizować w nowych, mocniejszych Kia Picanto. Podobnie jak rok temu ściganie rozpocznie się na Hungaroringu, podczas weekendu z WTCC. Zakończenie sezonu zaplanowano na kultowym torze F1 – na włoskiej Monzy. W tym sezonie Mistrzostwa Polski Kia Picanto ponownie startują jako

„International Series sanctioned by the FIA”.

Organizatorzy KIA LOTOS RACE nie zwalniają wyścigowego tempa ani na chwilę. Dopiero co, pod koniec grudnia, ubiegłoroczni – Mistrz i Wicemistrzowie Polski KIA LOTOS RACE zostali nagrodzeni podczas oficjalnej gali sportu samochodowego PZM, a już za 6 tygodni nowe Kia Picanto ruszą do pierwszego wyścigu w tym sezonie. W międzyczasie intensywnie przygotowywano nową wyścigową broń – Kia Picanto po faceliftingu – oraz pracowano nad maksymalnie atrakcyjnym dla zawodników kalendarzem zawodów.

Odnowiona Kia Picanto wyróżnia się nie tylko zmianami widocznymi na zewnątrz, ale również wieloma modyfikacjami technicznymi. Do najważniejszych należą mocniejszy silnik, który dzięki współpracy z nowym partnerem mistrzostw – firmą VTech – i dotychczasowym dostawcą układów wydechowych – firmą El-Tec – osiąga moc 100 KM i zapewnia nowej Kia Picanto jeszcze lepsze osiągi, nowa skrzynia biegów, gwarantująca szybszą zmianę przełożeń i jeszcze wyższą dynamikę jazdy oraz hamulce tarczowe z tyłu, bardziej wydajne i skuteczniejsze niż bębnowe, stosowane dotychczas. Nowe wyścigowe Picanto to najszybsza mała Kia, która kiedykolwiek była wykorzystywana w Mistrzostwach Polski Kia Picanto.

Grono zawodników znanych z ubiegłego roku, a nawet z poprzednich lat, wzbogaci się o – między innymi – dwóch kierowców z Poznania (

Przemysław Pytlak i Aleksander Olejniczak), 14-letniego Bartosza Paziewskiego z Warszawy oraz Maxa Gunthera z Niemiec.

Wśród 6 torów, na których w sezonie 2016 odbędą się rundy Mistrzostw Polski Kia Picanto tylko 3 są znane zawodnikom z ubiegłego roku – Hungaroring, Poznań i Most. Dwa – Red Bull Ring i Lausitzring – były wykorzystywane w latach poprzednich. Po słynnej Monzie Kia Picanto nie ścigały się jeszcze nigdy. Tor, który za 4 lata będzie obchodził 100-lecie istnienia, uchodzi za najszybszy na świecie. Kierowcy Formuły 1 aż ¾ długości toru Monza, charakteryzującego się długimi prostymi, pokonują w stylu „pedal to the metal”, czyli z pedałem przyspieszenia wciśniętym do podłogi.

W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji KIA LOTOS RACE, której 4 z 6 rund po dwa razy towarzyszyły seriom WTCC i ETRC, w tym roku uczestnicy Mistrzostw Polski Kia Picanto na każdym torze będą spotykać kierowców różnych serii wyścigowych – WTCC, FIA CEZ, WSMP, P9 Challenge, ETRC i International GT Open.

Kalendarz tegorocznych Mistrzostw Polski Kia Picanto wygląda następująco:

  • 1 runda 23-24.04.2016 Hungaroring WTCC
  • 2 runda 14-15.05.2016 Red Bull Ring FIA CEZ
  • 3 runda 04-05.06.2016 Poznań WSMP
  • 4 runda 16-17.07.2016 Lausitzring P9 Challenge
  • 5 runda 03-04.09.2016 Most ETRC
  • 6 runda 01-02.10.2016 Monza International GT Open