Policyjne wideorejestratory to skuteczna i niezbyt lubiana przez kierowców broń w walce z piratami drogowymi. Żeby sprawdzić, jakie budzą emocje, wystarczy prześledzić wpisy na forum pod artykułami informującymi o kolejnych sukcesach drogówki.

W sumie polscy policjanci dysponują 251 nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami, 18 radiowozami oznakowanymi oraz 9 motocyklami (2 oznakowanymi i 7 nieoznakowanymi, które są wyposażone w te urządzenia - informuje Komenda Główna Policji.

Kamery to niejedyna cech odróżniająca te pojazdy od innych aut. Pod maskami tych samochodów kryją się mocarne silniki. Oto najszybsze nieoznakowane radiowozy w Polsce:

Opel Vectra C Foto: Onet
Opel Vectra C

Najbardziej znanym nieoznakowanym radiowozem w Polsce jest oczywiście Opel Vectra C. Najmocniejszy wideorejestrator ma silnik V6 o pojemności 2,8 litra. Samochód przyspiesza do "setki" w czasie poniżej 7 sekund. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie i wynosi 250 km/h.

Samochód można spotkać w województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim, podlaskim, małopolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Vectra 2,8 pełni także służbę w policji stołecznej.

Opel Insignia OPC Foto: Onet
Opel Insignia OPC

Na wyposażeniu policji stołecznej znajdują się też Ople Insignia. Pod maską takiego samochodu znajduje się silnik o pojemności 2,8 litra generujący 260 KM. Samochód ma napęd 4x4. Do "setki" przyspiesza w 6,9 sekundy. Prędkość maksymalna to 250 km/h.

Ford Mondeo Sport Foto: Onet
Ford Mondeo Sport

Fordy Mondeo, które jeżdżą między innymi w woj. mazowieckim, łódzkim i lubuskim, mogą osiągnąć prędkość do 230 km/h. Dzięki silnikowi 2,5 V6 do 100 km/h rozpędzają się w niecałe 9 sekund.

Lancia Delta Foto: Onet
Lancia Delta

Niedawno do policjantów z Warmii i Mazur trafiły nowe oznakowane Lancie Delta 1,9 MultiJet z wideorejestratorami. Dzięki temu silnikowi rozpędzają się one do ponad 220 km/h. Oprócz wideorejestratorów każda Delta ma na pokładzie komputer z drukarką. Dodatkowo z tyłu przy szybie zamontowana jest specjalna tablica, która wyświetla komunikaty "Policja, jedź za mną".

Honda ST 1300 Foto: Onet.pl
Honda ST 1300

Na Mazowszu można spotkać także motocykl Honda ST 1300. Według znawców to maszyna idealnie dopasowana do długich tras. Silnik o pojemności jednego litra i mocy 100 koni mechanicznych potrafi rozpędzić ją do 230 hm/h. Motocykl ten "setkę" osiąga w niecałe 4 sekundy.

Dzięki tym pojazdom policjanci codziennie zatrzymują setki kierowców, którzy za nic sobie mają bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Spotkanie z wideorejestratorem najczęściej kończy się kilkusetzłotowym mandatem i punktami karnymi.

Alfa Romeo 159 Foto: Onet.pl
Alfa Romeo 159

Już niebawem do służby wejdą kolejne radiowozy, na pokładzie których będą się znajdowały  wideorejestratory. Będą to między innymi oznakowane samochody Alfa Romeo.