• Do końca roku służby kontrolne otrzymają 10 sztuk tzw. Mobilnych Jednostek Kontrolnych zbudowane na bazie modeli dostawczych Forda
  • Wszystkie Fordy Focus z instalacją do kontroli tablic rejestracyjnych powinny być dostarczone do końca czerwca
  • Nowe radiowozy służą do rozpoznawania tablic rejestracyjnych nie tylko na postoju ale także w trakcie jazdy z wyższymi prędkościami
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

GITD powiększa flotę swoich radiowozów o zupełnie nowy sprzęt. Trwają przygotowania ponad stu nowych radiowozów (70 na bazie aut dostawczych Forda oraz 32 Fordów Focusów) do realizacji zadań powierzonych Krajowej Administracji Skarbowej. Jeden z pierwszych egzemplarzy udało się już uwiecznić na nagraniu opublikowanym w sieci (pierwsza zakontraktowana dostawa dotyczy 10 aut).

Nowe radiowozy poznamy po charakterystycznych modułach na dachu. To konstrukcje "Enforcement Bar" z kamerami do obserwacji samochodów (stojących i w ruchu). Sprzęt przygotowano do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz określania kategorii samochodów (na podstawie kształtów i gabarytów). Na tej podstawie będzie można sprawdzić online (łączność LTE), czy uiszczono opłatę za przejazd.

Dostawca - firma Vitronic - zapewnia, że wykorzystana technika wyróżnia się skutecznością rozpoznawania sięgającą 98 proc., nawet w sytuacjach, gdy radiowóz znajduje się w ruchu lub kontrolowane pojazdy poruszają się ze znaczną prędkością (w dokumentacji przetargowej wskazano prędkość do 250 km/h).

Nowe radiowozy będą prowadzić stałą kontrolę bez potrzeby zatrzymywania się. Krajowa Administracja Skarbowa wymaga bowiem aby „dostarczone pojazdy mogły kontrolować przejeżdżające, mijane lub wyprzedzane pojazdy bez ich zatrzymywania i wykrywać sytuacje mogące stanowić naruszenia obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej, a następnie przekazywać dane do innych modułów Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS”.