Policja ogłosiła właśnie przetarg na nowe radiowozy, które będą patrolować polskie drogi, wyłapując kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Według specyfikacji zamówienia, będą to samochody dość szybkie, bo z silnikami o mocy minimum 245 KM, które mogą rozpędzić się do 210 km/h. Czas rozpędzania od 0 do 100 km/h powinien zaś być nie dłuższy niż siedem sekund. Policja chce także, by zamawiane auta miały napęd na cztery koła oraz nadwozie typu sedan, czyli z wyodrębnionym bagażnikiem, oddzielonym od części pasażerskiej. Ciekawostka: obowiązkowym wyposażeniem jest też dwustrefowa klimatyzacja. Oczywiście wszystkie 31 pojazdów ma mieć na pokładzie wideorejestratory, auta trafią więc w ręce funkcjonariuszy ruchu drogowego. Pojazdy te dołączą do floty 361 nieoznakowanych radiowozów, z których korzysta obecnie polska policja drogowa.

Jakie modele spełniają warunki postawione prze policję? To m.in. BMW 330i xDrive, które już teraz patrolują polskie drogi. Seria 3 ma 252 KM, jest sedanem i ma odpowiednie osiągi (kryteria te spełnia też nowa seria 3, która wkrótce wejdzie do sprzedaży). Idealnie w specyfikację zamówienia wpisuje się też Audi A4, którego 2-litrowe TFSI ma dokładnie 245 KM. Inne modele zgodne ze znanymi nam wymogami to m.in. 272-konny Volkswagen Passat, 300-konny Jaguar XE oraz 280-konna Alfa Romeo Giulia. Jest jeszcze Mercedes C 300d, ale – choć ma odpowiednią moc i osiągi – to jednak pod jego maską pracuje diesel, a policjanci zdają się preferować napęd benzynowy. Naszym zdaniem doskonale w roli radiowozu sprawdziłaby się także Skoda Superb z 272-konnym: nie rzuca się w oczy, jest przestronna i najtańsza w tym gronie. Problem w tym, że Skoda Superb to teraz nie jest sedan, a policjanci upierają się przy takim właśnie nadwoziu.

Oprócz radiowozów z wideorejestratorami, policja zamawia też 51 nieoznakowanych pojazdów do służby patrolowej (mają mieć po 177 KM), a także kolejne 82 terminale, które pozwolą dokonywać płatności kartą za wystawiane mandaty. Wszystkie te samochody powinny znaleźć się we flocie policji jeszcze przed wakacjami.