Od momentu powstania, czyli od 1968 r., spod skrzydeł należącej do firmy Mattel marki Hot Wheels na rynek trafiło aż osiem miliardów samochodów. Co prawda, były to miniatury w skali 1:64, ale liczba porównywalna do populacji całej planety z pewnością robi wrażenie. Tym samym Hot Wheels jest najprawdopodobniej największym na świecie producentem samochodów, dołączając tym samym do największego na świecie producenta opon, którym jest... Lego.

Najciekawszy jest jednak chyba sam proces produkcji samochodzików Hot Wheels, który ujawnił Ted Wu, wiceprezes firmy, odpowiedzialny za design modeli. Za znakomitą większością samochodzików stoją wieloletnie kontakty marki z producentami z branży moto.

 Foto: SmLyubov / Shutterstock

Projektowanie miniatur aut zaczyna się jeszcze na długo przed oficjalną premierą prawdziwego samochodu. Producenci bowiem chętnie dzielą się z Mattelem, tzn. z Hot Wheels, dokumentacją. Projekty powstają na bazie jeszcze ściśle tajnych modeli CAD - na niewielką skalę, jeszcze przed ich premierą. Potem uzupełniane są o nowe dane, w chwili, kiedy dane auto ma trafić do produkcji seryjnej.

Proces projektowania miniatur nie polega jednak wyłącznie na przeskalowaniu całości do odpowiednich wymiarów. Za stworzeniem małego auta stoi masa pracy. Nie wystarczy tylko go zmniejszyć. Trzeba się jeszcze natrudzić, aby w skali 1:64 wszystko działało, jak należy. Dlatego właśnie nad opracowaniem tych małych aut pracuje aż 40-osobowy zespół projektantów. W jego skład wchodzą specjaliści od transportu, wzornictwa przemysłowego, projektowania graficznego i eksperci od zabawek. Co więcej, wielu z członków tej ekipy ma za sobą przeszłość w branży motoryzacyjnej. Nie są to więc wyłącznie ludzie, od zawsze skupieni na zabawkach, ale także tacy, którzy przyłożyli się do powstania prawdziwych samochodów.

 Foto: ALEXANDRE FABRO / Shutterstock

Taki właśnie zespół projektuje w zasadzie tylko na bazie fabrycznej dokumentacji, całą resztę - od wyglądu zewnętrznego i jego mechaniki, aż po wnętrza. Część z projektów znacznie różni się od oryginału - firma pozwala sobie na, czasami wręcz fantastyczne kreacje, a w zespole panuje spora swoboda. Końcowy cel jest jednak zawsze taki sam. Finalnie powstać ma zabawka o cechach wyraźnie upodobniających ją do rzeczywistego modelu auta.

Całość procesu, od pierwszych szkiców do wdrożenia zabawki do produkcji, zajmuje ok. półtora roku. Tempo projektowania stopniowo jednak przyspiesza. Pierwsze modele Hot Wheels z początków firmy powstawały jako drewniane formy. Dziś, tak samo jak w branży motoryzacyjnej, korzysta się z projektowania wspomaganego komputerowo. Aktualnie podstawowa gama modelowa marki liczy ok. 450 samochodów. Około połowa z nich co roku jest wymieniana bądź istotnie modyfikowana.

Ładowanie formularza...