Grudzień to gorący okres wyprzedaży, z których głównie korzystają klienci indywidualni. Mimo to zwycięzcę rankingu sprzedaży wśród klientów indywidualnych mamy już wyłonionego. Jest nim Dacia Duster, która na koniec listopada uzyskała przewagę blisko 2500 sztuk nad drugą Toyotą Yaris. Również niezagrożona wydaje się druga pozycja Toyoty Yaris (6159 aut), która wyprzedza Skodę Fabię o blisko 1200 sztuk, a w listopadzie znalazła blisko dwukrotnie więcej klientów niż czeski konkurent.

Z kolei dość ekscytująco wyglada walka o trzecie miejsce, bo strata Toyoty Corolli do Skody Fabii jest niewielka, a japoński importer znany jest z agresywnej polityki cenowej. Poza tym nowa Corolla jest nowością, a Fabia jest już modelem powoli kończącym swoją karierę.

Ogólnie rok 2019 zapowiada się optymistycznie. Według danych firmy Samar na koniec listopada rejestracje przypadające na osoby prywatne zamknęły się łącznym wynikiem rzędu 148 719 egzemplarzy. Oznacza to blisko 10 procentowy wzrostem względem tego samego okresu roku ubiegłego.

SUV-y coraz wyżej

Wśród klientów indywidualnych widać też coraz większe zainteresowanie SUV-ami. W pierwszej dwudziestce rankingu znalazło się aż osiem aut z tego segmentu, w tym trzy uplasowały się w pierwszej dziesiątce zestawienia – są to kolejno: Dacia Duster, Hyundai Tucson i Kia Sportage.

Oto TOP10 liderów polskiego rynku nowych samochodów osobowych w podziale na osoby prywatne, w ujęciu od stycznia do końca listopada: