Wybierz samochód

Dacia

Dacia

Dacia jest rumuńskim producentem samochodów osobowych i dostawczych. Firma została założona w 1966 roku (choć jej początki sięgają roku 1943) w Pitesti, a ich nazwa pochodzi od „Dacji”, nazwy krainy zamieszkiwanej przez przodków Rumunów.

Dacia usiłowała stworzyć swój pierwszy model o nazwie Mioveni, jednak w 1968 roku, zaczęli współpracę z Renault. Od tamtej pory, przez 8 lat, Dacia wykorzystywała technologię Francuzów i produkowała pojazdy na ich licencji. W 1976 roku Rumuni zdecydowali się na własną produkcję. Nie była ona do końca samodzielna, gdyż Dacia wciąż korzystała z różnych rozwiązań technologicznych, ale innych marek (np. Peugeot'a). Niestety jakość produkowanych aut pozostawiała wiele do życzenia.

W 1999 roku doszło do odnowienia współpracy z Renault, które wykupiło większość udziałów rumuńskiej marki. Przełomowym dla firmy rokiem był 2004, kiedy to wprowadzili na rynek model Logan. Pobił on bowiem wszelkie rekordy pod względem wielkości produkcji Dacii. Od tamtej pory, rumuńska marka przeżywa odrodzenie, a jej liczne modele znajdują wielu odbiorców na całym świecie.

Dacia - modele

Dacia - powiązane artykuły

Pokaż więcej