Firma ubezpieczeniowa Budget Direct przyjrzała się opłatom drogowym na całym świecie. Dane, jakie wzięto do konstrukcji rankingu, pochodzą ze stycznia 2021 r. Okazało się, że spośród 20 krajów, które przeanalizowano, znalazł się także odcinek polskiej autostrady A2.

W zestawieniu uwzględniono ogólne opłaty drogowe za odcinek drogi, nie dzieląc ich na długość (pominięto wyliczenia dotyczące kosztu przejazdu jednego kilometra trasy). Informację pochodzą bezpośrednio od operatorów danych odcinków dróg oraz innych źródeł, w tym także Wikipedii.

Najdroższe drogi na świecie – jest polski reprezentant

W przygotowanym zestawieniu znalazła się polska Autostrada A2 zarządzana przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska. Wspomniany fragment drogi znalazł się na 10. miejscu zestawienia.

Mowa oczywiście o odcinku Konin-Świecko. Aktualnie opłata za ten 268-kilometrowy fragment wynosi 87 zł. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się natomiast Pennsylvania Turnpike w USA, za przejazd którą trzeba zapłacić równowartość aż 93,24 euro. Warto jednak tu nadmienić, że odcinek ten ma długość blisko 580 km.

Z kolei jednym z krótszych odcinków, które znalazły się w TOP 10 najdroższych tras, jest alpejska Grossglockner High Alpine Road (drugie miejsce). Przejazd tą piękną i najwyżej położoną drogą utwardzoną w Austrii kosztuje aż 37,50 euro, mimo że jej długość to zaledwie 47 km.

Lista 20. najdroższych dróg na świecie

Ceny za przejazd na 20 najdroższych drogach świata Foto: Budget Direct
Ceny za przejazd na 20 najdroższych drogach świata

*Wartości z tabeli zostały przeliczone z lokalnej waluty za pomocą XE Currency Converter na dzień 29 stycznia 2021 r.