• Z zewnątrz odmłodzony Volkswagen Crafter zyskał nieco inny przedni zderzak
  • Na pokładzie samochodu znalazło się więcej asystujących systemów
  • W kabinie zmieniono m.in. rozmieszczenie niektórych przełączników i inny jest sposób aktywowania niektórych funkcji

Jeżeli gdziekolwiek na świecie zobaczycie Volkswagena Craftera, to możecie być pewni, że ten samochód na pewno kiedyś był w Polsce. Skąd ta pewność? Ponieważ ten dostawczak jest produkowany wyłącznie w naszym kraju w Białężycach koło Wrześni.

Volkswagen Crafter – niewielkie zmiany w wyglądzie

Dostawcze samochody są rzadziej modernizowane niż osobowe, a jeżeli już do tego dojdzie, to wizualne zmiany są przeważnie niewielkie. Nie dziwi zatem, że Volkswagena Craftera po liftingu rozpoznamy wyłącznie po nieco innym zderzaku.

Volkswagen Crafter 2024 Foto: VW
Volkswagen Crafter 2024

Znacznie więcej modyfikacji poczyniono w przypadku wnętrza oraz techniki. Samochód zyskał nieco inaczej wyprofilowaną kierownicę, a urządzenia pokładowe obsługuje się za pośrednictwem 10,3-calowego, dotykowego ekranu. Alternatywę stanowi dla niego opcjonalny wyświetlacz o przekątnej 12,9 cala.

W aucie zastosowano również nowy system sterowania głosowego, które w opcji może być zintegrowane z ChatGPT. W kabinie kierowcy nie znajdziecie już tradycyjnego hamulca ręcznego umieszczonego pomiędzy fotelami, ponieważ zastąpiono go elektronicznym hamulcem, który aktywuje się dźwignią na desce rozdzielczej. Ta modyfikacja okazuje się szczególnie przydatna w wersjach, w których przednie fotele są obracane (np. w kamperach).

Volkswagen Crafter – przeprojektowane wnętrze

Na desce rozdzielczej zmodernizowanego Volkswagena Craftera, po lewej stronie kierownicy nie znajdziecie już pokrętła do włączania świateł, bo zastąpiły je przyciski. Z kolei w wersjach z automatyczną skrzynią biegów dźwignię przeniesiono na kolumnę kierowniczą, a w jej miejscu pojawił się dodatkowy schowek.

Volkswagen Crafter 2024 Foto: VW
Volkswagen Crafter 2024

Z kolei na podsufitce (w miejscu, gdzie w osobowych wersjach mocowane jest wewnętrzne lusterko) dołożono port USB-C. Można do niego podpiąć, np. kamerę rejestrującą sytuację przed samochodem.

Volkswagen Crafter po modernizacji otrzymał także wiele asystentów kierowcy, które będą w standardowym wyposażeniu. Ich zastosowanie nie jest przypadkowe, bowiem od lipca 2024 r. każdy z nich będzie obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu.

Volkswagen Crafter – nowe standardowe systemy asystujące

  • Front Assist (autonomiczne hamowanie awaryjne wraz z monitorowaniem ruchu rowerzystów i pieszych);
  • Lane Assist (system utrzymywania pasa ruchu);
  • dynamiczny wyświetlacz znaków drogowych;
  • ogranicznik prędkości.

Ponadto opcjonalnie będą dostępne: akustyczny system Park Distance Control dla obszaru w tyle pojazdu, a po raz pierwszy, jako opcja, w nowym Crafterze dostępna będzie funkcja Travel Assist. W połączeniu z Travel Assist, w Crafterze pojawi się również funkcja Emergency Assist.

Czytaj więcej o VOLKSWAGEN CRAFTER

Volkswagen Crafter po modernizacji będzie dostępny w Polsce od roku modelowego 2025.

Volkswagen Crafter 2024 Foto: VW
Volkswagen Crafter 2024