Powstaniec przystąpił do oddziału, mając niespełna 14 lat. Żeby to zrobić, musiał skłamać, że skończył 15 lat. Udało mu się przeżyć wojnę, a historie z pola walki opowiada teraz młodym osobom w szkołach. Do przemieszczania się po kraju służył mu samochód równie wyjątkowy jak on sam – Subaru Leone drugiej generacji.

Egzotyczne auto kapitana Walędzika to model produkowany w latach 1978-1989. Zostało sprowadzone z Holandii przez syna kapitana, jako prezent z okazji 50. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 1994 r. wiernie służyło panu Januszowi w podróżach po szkołach.

Renowacja już ruszyła

Subaru Leone pochodzi z 1981 r. i jest to rzadki model nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jak już informowaliśmy w kwietniu, została utworzona zbiórka pieniędzy, aby marzenie kapitana się spełniło. Do tej pory udało się zebrać 62 440 zł. Niestety, nie jest to pełny budżet renowacji, jaki został wyliczony przez fachowców na początku tego roku. Nie można było jednak już czekać z remontem, dlatego samochód wyruszył w drogę do garażu, gdzie zostanie odrestaurowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odnowione auto powinno wrócić do właściciela latem 2022 r.

Potrzeba jeszcze 20 tys.

Zebrane do tej pory pieniądze wystarczą na początkowe prace, jednak uruchomiona została zbiórka na dodatkowe 20 tys. zł, które pozwolą na dokończenie odnowy. Jeśli fundusze przekroczą koszt renowacji, wolna kwota - po odjęciu niezbędnych wydatków - zostanie przekazana Stowarzyszeniu Monopol Warszawski, które jest podmiotem prowadzącym Dzienny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, z przeznaczeniem na jego potrzeby.

Renowacji podjął się Forest Garage. Przez cały okres prac trwać będzie zbiórka, uwzględniająca postępujący wzrost cen materiałów i kosztów pracy. Jak dodaje organizator akcji Jacek Pieśniewski, pomocne w realizacji projektu mogą się też okazać deklaracje różnorodnego wsparcia ze strony firm, w tym także Subaru Import Polska.

Zarówno kpt. Walędzik, jak i organizator akcji już dziękują wszystkim, którzy różnymi kwotami - niekiedy bardzo hojnymi, niekiedy mniejszymi - wsparli ten projekt, a jednocześnie liczą na pomocy tych, którym się on spodoba.

Pomoc w renowacji Subaru Powstańca Warszawskiego - LINK do strony ze zrzutką