Kapitan Walędzik w Powstaniu Warszawskim walczył jako niespełna 14-letni chłopak. Jak opowiada, żeby przystąpić do oddziału musiał skłamać, że ma już 15 lat. Powstanie udało się mu przetrwać i przeżyć, a dziś opowiada młodzieży o tych czasach. Pan Janusz ze swoimi powstańczymi historiami przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, a woził go przez te lata wyjątkowy samochód – Subaru Leone II generacji.

Niestety, wysłużone auto, choć nadal jest na chodzie, wymaga już gruntownej renowacji, o której marzy 90-letni dziś powstaniec. Auto jest niestety na tyle rzadkie, i to nie tylko w Polsce, ale i Europie, że koszt jego renowacji jest wysoki. Mimo tego Jacek Pieśniewski, wieloletni dziennikarz motoryzacyjny, znany m.in. z takich tytułów jak "Motor" czy "Top Gear", postanowił pomóc spełnić marzenie Pana Janusza.

Każdy może pomóc w renowacji Subaru papitana Walędzika

W tym celu ruszyła zrzutka, która ma pomóc sfinansować renowację wysłużonego (i zasłużonego) Subaru Leone. Link do strony, gdzie można wpłacać darowizny, znajduje się tutaj.

Każdy z nas może pomóc w spełnieniu ostatniego wielkiego marzenia kapitana Walędzika, człowieka który walczył o to, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Przy okazji można też ocalić od zapomnienia bardzo rzadkie i oryginalne auto które, Pan Janusz wzbogacił niesamowitą historią.

Subaru Leone kapitana Walędzika to model II generacji produkowany w latach 1978-1989. Auto zostało sprowadzone z Holandii przez syna kapitana, jako prezent z okazji 50. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 1994 r. auto wiernie służyło Panu Januszowi w podróżach po szkołach.

Subaru powstańca – potrzebne jest 75 tys. zł

Jacek Pieśniewski wyjaśnił jednocześnie, że renowacja rzadkiego Subaru będzie prawdziwym wyzwaniem – i to zarówno mechanicznym, jak i finansowym. Przede wszystkim problemem jest dostępność części zamiennych, szczególnie blacharskich, dlatego też potrzebna jest całkiem spora kwota. Jej wysokość została określona na podstawie wyceny firmy wyspecjalizowanej w renowacji samochodów.

Organizator zrzutki zadeklarował, że być może uda się też przy okazji wesprzeć Dom Wsparcia Dla Powstańców Warszawskich. Gorąca zachęcamy do wsparcia akcji i trzymamy kciuki, że kwotę uda się zebrać szybciej niż zaplanowano.

Pomoc w renowacji Subaru Powstańca Warszawskiego - LINK do strony ze zrzutką