W północnej Hiszpanii, w gminie Getaria (Kraj Basków), Ertzaintza (autonomiczna policja w Kraju Basków) odnalazła skradziony przemysłowy generator. Jak się jednak później okazało był to dopiero początek cennych, nielegalnych znalezisk, które znajdowały się na tym samym terenie. W posiadaniu podejrzanego 42-letniego mężczyzny były także dwa pistolety oraz 10 tys. euro w gotówce.

Zarządzono zatem przeszukanie posiadłości i okazało się, że wysiłek baskijskich policjantów nie poszedł na marne. W znajdującej się tam stodole odkryto 26 pojazdów pochodzących z co najmniej pięciu europejskich krajów. Niektóre z nich miały sfałszowane numery nadwozia.

Amatorzy cudzej własności gustowali przede wszystkim w unikatowych sportowych samochodach. Najbardziej cennymi modelami, jakie znaleziono są: Ford Sierra Cosworth RS500, który powstał tylko w liczbie 500 egzemplarzy, oraz Mercedes 190 E 2.5-16 Evo II – zbudowano zaledwie 502 sztuki. Jednak wzrok przyciągają również takie auta jak Lancia Delta HF Integrale, BMW E30 M3 czy Renault 4 Turbo. Z kolei przedstawicielami japońskiej motoryzacji jest cała gama Mitsubishi Lancera Evolution różnych generacji.

Pojazdy wydają się być w bardzo dobrym stanie technicznym. Ponadto niektóre z nich zostały zmodyfikowane. Przykładowo Mitsubishi Evo VII ma założone felgi firmy Ralliart oraz układ hamulcowy AP Racing. Tajemnicą pozostaje dlaczego wśród tych wyjątkowych samochodów znalazły się też takie modele jak Nissan Juke czy Citroen Pluriel.

Według informacji baskijskiej policji podejrzany zamierzał sprzedać odnalezione pojazdy. Na razie nie jest jasne co stanie się z odzyskanymi autami – czy powrócą do właścicieli czy zostaną wystawione na aukcji i sprzedane.