Jeśli samochód jest wyposażony w silnik wysokoprężny, czyli Diesla, ma z reguły oznaczenie D lub w starszych wersjach: diesel. We współczesnych pojazdach literka D pojawia się zawsze w towarzystwie innych.

T jak turbo , V - bez turbodziury

- TD (turbodiesel)

- dT (diesel turbo)

to podstawowe symbole oznaczające silniki wysokoprężne wyposażone w turbosprężarkę. W materiałach reklamowych możemy znaleźć dodatkowe symbole:

- VGT (variable geometry turbocharger)

- VTG (variable turbine geometry)

- VNT (variable nozzle turbine).

Dotyczą one także turbosprężarki, ale informują dodatkowo, że jest ona wyposażona w zmienną geometrię łopatek. Wynalazek ten eliminuje największą wadę zwykłych turbosprężarek, tzw. turbodziurę, czyli brak dynamiki przy małych obrotach silnika. System VTG pozwala na osiągnięcie wysokiej wartości momentu przy niskich obrotach silnika, zwiększa moc silnika w całym zakresie obrotów dzięki płynnej regulacji ciśnienia doładowania oraz zmniejsza emisję cząstek stałych.

Jeśli na pokrywie bagażnika auta jest symbol K lub kompressor oznacza to, że dla podniesienia dynamiki podczas ruszania zastosowano inne rozwiązanie - kompresor. Odmiennie od turbosprężarki, jest on napędzany bezpośrednio z wału korbowego silnika lub elektrycznie.

I czyli wtrysk, C dla nowszej generacji

- TDI lub TDi (turbo direct injection)

- TDDi (turbo diesel direct injection)

- DTI lub dTi (direct turbo injection)

- DI lub di (direct injection)

- DiTD (direct injection turbo diesel)

to symbole na tylnej części pojazdów oznaczające rodzaj zasilania silnika wysokoprężnego. Informują, że mamy do czynienia z silnikiem starszej generacji, wyposażonym w pompę wtryskową i wtryskiwacze. Tego typu silniki pracują dość głośno, zwłaszcza na wysokich obrotach, a ich dynamika jest umiarkowana. Nie wymagają natomiast paliwa wysokiej jakości.

Oznaczenia nie są znormalizowane, więc można spotkać różne ich kombinacje. Starsze doładowane silniki wysokoprężne mają na ogół w oznaczeniu litery TDI w różnych ułożeniach. Silniki nowszej generacji, wyposażone w system CR (common rail), mają w swym oznaczeniu dodatkowo literę C lub cyfrę 4: CDTI (common rail diesel turbo injection), TDCi (turbo diesel common rail injection), CTDi (common rail turbo diesel injection), D4D (direct for diesel), dCi (diesel common rail injection). Common rail to umieszczony na silniku zasobnik na paliwo sprężone do wysokiego ciśnienia 1350-1800 barów, przygotowane do wtryśnięcia bezpośrednio do cylindrów w 5-7 minidawkach. Powyższe oznaczenia mają właśnie takie silniki, zasilane szyną zbiorczą common rail i z wtryskiwaczami elektromagnetycznymi lub piezoelektrycznymi. Kultura ich pracy jest bardzo wysoka, szczególnie silników trzeciej generacji. Są dynamiczne, ciche, oszczędne i spełniają wysokie normy czystości spalin. Jedyna wada to bardzo duże wymagania dotyczące czystości paliwa.

P czyli pompa w cylindrze

Silniki Diesla wyposażone w pompowtryskiwacze z zaworami piezoelektrycznymi mają oznaczenia:

- PDE (pumpe duse element)

- TDI-PD (turbo direct injection pump duse).

Pompowtryskiwacz to wkręcone do każdego cylindra połączenie pompy wtryskowej z wtryskiwaczem. Jego zalety to: łatwy rozruch, minimalna zwłoka zapłonu, wysokie ciśnienie wtrysku, niskie zużycie paliwa i wysoka sprawność silnika.

Wady: skomplikowana i droga konstrukcja oraz twarda praca, zwłaszcza zimnego silnika. I właśnie te wady zadecydowały, że system CR - common rail - wypiera system PD - pump duse.

V - cylindry lub zawory

Samochody wyposażone w silniki benzynowe z zapłonem iskrowym też mają swoje oznaczenia; dotyczące one głównie typów stosowanego rozrządu. Najważniejsza jest tu litera V oraz jej położenie w stosunku do sąsiadującej liczby.

V (valve) oznacza wielozaworowe głowice pozwalające na lepsze napełnianie cylindrów. Cyfra przed literą V informuje o liczbie zaworów w całym silniku. Cyfra stojąca po literze V oznacza liczbę cylindrów silnika widlastego czyli ustawionych w literę V:

- 16V czyli 16 zaworów

- 12V (12 zaworów),

ale już oznaczenie V12 to symbol silnika widlastego 12-cylindrowego.

Często w skrócie umieszczana jest też informacja na temat wałka rozrządu w głowicy.

- 16V SOHC (16 valve single over head camshafts) - 16 zaworów, jeden wałek.

- 24V DOHC (24 valve double over head camshafts) - 24 zawory, dwa wałki rozrządu.

W nowocześniejszych konstrukcjach silników są stosowane zmienne fazy rozrządu i zmienne wielkości otwarcia zaworów:

- VTEC (variable valve timing and lift electronic control)

- i-VTEC (jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie) to system zmieniający czas i wznios zaworów w zależności od obrotów silnika, skonstruowany przez Hondę. Po przekroczeniu od 3500 do 5000 obr./min - w zależności od rodzaju silnika - włącza się system VTEC i wówczas następuje gwałtowne przyspieszenie, słusznie nazywane potocznie kopem.

Odpowiednikiem VTEC Hondy jest wynalazek Toyoty VVT-i (variable valve timing with intelligence), - inteligentny system zmiennych faz rozrządu, gdzie komputer reguluje moment otwarcia zaworów dolotowych w zależności od obciążenia i obrotów silnika. Powoduje to płynne zmiany charakterystyki silnika, które dają kierowcy większy moment obrotowy, lepsze przyspieszenia i mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowo, silniki te są bardziej ekologiczne.

I znowu i

Niektóre firmy zaszyfrowują w symbolu informacje o rodzaju zasilania silników z zapłonem iskrowym:

- SPI (single point injection) to jednopunktowy wtrysk pośredni paliwa do kolektora ssącego

- MPI (multi point injection) - wtrysk do kolektora dolotowego oddzielnie przed każdym zaworem ssącym

- FSI (fuel stratified injection) - wtrysk bezpośredni z uwarstwieniem ładunku.

To najnowocześniejsza technologia pochodząca w prostej linii z pojazdów wyścigowych. Dzięki znakomitemu spalaniu paliwa, charakteryzuje się jego małym zużyciem i niską emisją CO2. Jest wreszcie TSI, czyli twincharger - silnik zasilany w systemie FSI oraz wyposażony w dwie sprężarki: kompresor pracujący w niskim zakresie obrotów i turbosprężarkę włączającą się powyżej 2400 obr./min. Efektem takiego połączenia jest bardzo dobra dynamika w całym zakresie obrotów, przy niskim zużyciu paliwa. I to kolejny krok konstruktorów w kierunku ochrony środowiska, zmniejszenia zużycia paliwa i zwiększenia osiągów.

Możliwości wyboru silnika jest więc bardzo dużo. By dokonać właściwego wyboru, trzeba umieć czytać i rozumieć wszystkie opisane wyżej szyfry producentów.