Samochód podłączony do internetu to już nie jest nowość. W wielu współczesnych modelach różnych marek bez trudu wyświetlimy mapy Google, wyszukamy w sieci najbliższy hotel, bar czy szpital. Sprawdzimy nawet bieżące wiadomości i prognozę pogody. Problem w tym, że każdy producentów stosuje własne rozwiązania, które niekiedy nawet różnią się na poszczególnych rynkach. Zupełnie inne rozwiązania otrzymają użytkownicy samochodów takich marek jak np. Hyundai, KIA, Mercedes czy Toyota na rynku europejskim oraz w Ameryce. Nie dziwi zatem, że branża powoli ale konsekwentnie dąży do standaryzacji w związku ze zmianami jakie nastąpią w systemach telekomunikacyjnych. Innymi słowy świat motoryzacyjny przygotowuje się na przesiadkę z technologii 4G na sieci 5G.

O najnowszych planach poinformowała Toyota. Koncern wspólnie z japońskim gigantem telekomunikacyjnym NTT przygotowuje się do stworzenia wspólnej platformy dla tzw. „connected cars”. Już w przyszłym roku rozpoczną się testy nowej platformy, która ma łączyć ze sobą samochody Toyoty nie tylko w Japonii ale także na całym świecie. Łączność zostanie wykorzystana nie tylko do tego, by pojazdy automatycznie ostrzegały się o wykrytych niebezpieczeństwach na drodze. Samochody mają również przekazywać informacje o stanie technicznym oaz zmianach w sieci dróg i całej infrastrukturze (aby automatycznie aktualizować mapy). Komunikacja będzie się odbywać w obie strony. W trakcie jazdy będą przekazywane poprawki do map i wszelkie inne aktualizacje.

Aby obsłużyć gigantyczną wymianę informacji NTT zbuduje odpowiednią sieć centrów danych, które mają zapewnić komunikację z samochodami na całym świecie. To duże wyzwanie technologiczne szczególnie z perspektywy łączności za pośrednictwem innych operatorów w ramach umów roamingowych. Obie firmy nie kryją, że zamierzają sprawdzić wzajemną łączność między pojazdami a serwerami z uwzględnieniem możliwych problemów z przerywaniem transmisji oraz odpornością na potencjalne włamanie do systemu komunikacji.