Oto nowe wspólne przedsięwzięcie Toyoty i Panasonica. Obie firmy powołują do życia spółkę, której zadaniem będzie nie tylko opracowanie, ale i produkcja najnowocześniejszych baterii. Firma o nazwie Prime Planet Energy & Solutions zajmie się nie tylko dobrze znanymi litowo-jonowymi o dużej pojemności i mocy, ale także zupełnie nowymi samochodowymi akumulatorami o innym składzie oraz bateriami półprzewodnikowymi.

Szczególnie interesująco zapowiadają się baterie półprzewodnikowe. Pracuje bowiem nad nimi wiele firm (m.in. z USA), obiecując dużo większe pojemności przy tych samych rozmiarach co odmiany litowo-jonowe. Jeśli tylko uda się rozwiązać problemy dotyczące ryzyka pożaru, to nowe ogniwa mogą być także sporym przełomem w kwestii czasu ładowania. Amerykański Fisker zapowiadał bowiem ładowanie jeszcze krótsze niż typowe tankowanie auta spalinowego. W ciągu jednej minuty będzie można uzupełnić zasięg o ponad 800 km.

Nowa firma z siedzibami w Tokio i Kansai powinna rozpocząć działalność w szczególny dzień – 1 kwietnia 2020 roku. W spółce przewidziano stanowiska dla 5 dyrektorów (3 z Toyoty i 2 z Panasonic). Toyota nieznacznie przeważa także w kwestii udziałów (51 proc.). Pracę znajdzie łącznie ok. 5100 osób z czego niemal połowa (2400 pracowników) w filii w Chinach.