Firma mFind przedstawiła ranking polskich miast na podstawie cen jakie ich mieszkańcy płacą za polisy OC. Z analizy ponad 170 tys. kalkulacji wykonanych przez kierowców w porównywarce wynika, że we Wrocławiu wlaściciele samochodów płacą średnio najwięcej za ubezpieczenie OC. To aż 1133 zł! Niewiele taniej jest w pozostałych dużych miastach – Gdańsku (1046 zł), Warszawie (1027 zł) i Łodzi (1014 zł).

O ile w Warszawie i Łodzi kierowcy płacili więcej ze względu na liczbę kolizji i wypadków, o tyle tak wysokie ceny we Wrocławiu i Gdańsku są zaskoczeniem.

– Ustalając wysokość taryfy ubezpieczeniowej, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą działać dynamicznie i opierają wyliczenia na własnych statystykach wypadkowych, a nie na podstawie statystyk roku „kalendarzowego”. Działanie takie jest niezbędne, by zapewnić odpowiedni poziom rezerw na wypłatę odszkodowań w przyszłości – wyjaśnia Edyta Skórka, specjalista ds. ubezpieczeń mFind.

Powody do zadowolenia, szczególnie w czasach, gdy ceny składek OC rosną z miesiąca na miesiąc, mają mieszkańcy Rzeszowa (704 zł), Opola (766 zł), Kielc (778 zł) i Katowic (799 zł), w których średnia cena polisy okazała się najniższa. Oczywiście trzeba tu uwzględnić to, że jest to średnia wyliczona cena przez porównywarkę, nie uwzględniająca rodzaju i wieku auta oraz historii ubezpieczeniowej poszczególnych klientów, ale mimo wszystko pokazuje trendy.

W mniejszych miastach jest jeszcze taniej

Porównywarka wyliczyła też średnie ceny polis w mniejszych miastach – wyliczone na podstawie 1000 kalkulacji. W tym przypadku najtańszy okazał się Rybnik. W tym 140-tysięcznym mieście za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacimy średnio 685 zł, czyli o 448 zł mniej niż we Wrocławiu.