Ten pojazd powstał właśnie z powodu trwającej wojny w Ukrainie. Nie jest to normalny wóz strażacki służący do gaszenia pożarów, ale przygotowano go odpowiednio do działania w bardzo trudnych warunkach. Zabudowa powstała na podwoziu Iveco Eurocargo 4x4, który ceniony jest za bardzo dobre właściwości terenowe.

Podwozie waży 15 ton, a silnik ma 250 KM. Cała zabudowa powstała w Kijowie i jest w stanie wykrywać promieniowanie radiacyjne oraz zagrożenie chemiczne odległe nawet o 10 km od pojazdu. Ponadto z pokładu tego Iveco można także w bezpieczny sposób dla załogi pobierać próbki materiałów i identyfikować te nieznane załodze.

Internet od Elona Muska

Producent chwali się też tym, że jest to pierwszy pojazd w Ukrainie (i zapewne jeden z niewielu na świecie), który ma połączenie internetowe satelitarne Starlink od Elona Muska. Oznacza to, że w nawet bardzo odległych terenach będzie on w stanie utrzymać połączenie internetowe i łączyć się z jednostkami oraz systemami w Ukrainie, które także opierają się na internecie Starlink. Takiego połączenia nie mogą mieć nawet Tesle.

Pojazd ten może więc wjechać w niedostępne tereny i monitorować, jaki jest stan atmosfery i gleby. W dobie ciągłego zagrożenia ze strony Rosjan i niepewności co do ich planów związanych z użyciem broni chemicznej i działań na terenach elektrowni jądrowych ten wóz może się przydać Ukrainie.