Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Ukraińska armatohaubica Bogdana walczy z Rosją. To jedyny egzemplarz

Ukraińska armatohaubica Bogdana walczy z Rosją. To jedyny egzemplarz

Bez artylerii ta wojna mogłaby mieć zupełnie inny przebieg. Ta broń odpowiada za większość strat Rosjan. Ukraińcy teraz wprowadzają kolejną maszynę do walki z przeciwnikiem. To ich własnej produkcji armatohaubica Bogdana.

Armatohaubica Bogdana
Armatohaubica BogdanaŹródło: Shutterstock/Stas Shkurchenko/twitter/THERAGEX

Ta broń to nowy produkt ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Pierwszy raz zaprezentowano ją w 2018 r., a pierwsze próby ogniowe odbyły się w październiku 2021 r. Jest to armatohaubica samobieżna kaliber 155 mm, która osadzona została na podwoziu ciężarówki KrAZ-6322, która wyposażona jest w napęd na wszystkie koła i opancerzoną kabinę. Masa całego pojazdu wynosi 28 ton i mieści ona 20 sztuk naboi.

Maszyna została opracowana przez Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ). Bogdana wyposażona jest w nowoczesny system kierowania ogniem firmy Siemens, ma zautomatyzowany system ładowania, a donośność pocisków klasycznych wynosi 40 km, natomiast jeśli są wspomagane napędem rakietowym, ich zasięg rośnie nawet do 60 km. Szybkostrzelność to 6 pocisków na minutę.

Jak podaje portal defence24.pl ta armatohaubica jest pierwszym systemem kalibru 155 mm i została stworzona w standardzie NATO, co znaczy, że spełnia normy systemu kontroli ognia, jest również produkowana w zgodzie z normami sojuszu. Do tej pory podstawowym kalibrem, który używa ukraińska armia, był 152,4 mm, co w obecnej sytuacji stanowi problem, ponieważ państwa zachodnie nie posiadają amunicji dostosowanej do tego kalibru. Ponadto systemy artyleryjskie, takie jak CAESAR, które przekazują Ukrainie inne państwa, również mają kaliber 155 mm.

Oznacza to, że dla Bogdany będzie mogła iść także pomoc w postaci amunicji. Niestety nie jest to sprzęt, który oficjalnie wszedł w uzbrojenie wojsk lądowych Ukrainy. Występuje tylko jeden egzemplarz Bogdany.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków