Co się zmienia w nowym dokumencie prawa jazdy? Tak jak w przypadku dowodów osobistych, z prawa jazdy zniknęło pole adresu zamieszkania. Dzięki temu nie trzeba będzie wymieniać dokumentu w przypadku przeprowadzki lub zmiany nazwy ulicy zamieszkania. To oznacza realne oszczędności dla kierowców – wymiana dokumentu kosztuje bowiem 100 zł i 50 gr (plus ewentualne koszty wykonania nowego zdjęcia).

Czy posiadacze starego dokumentu muszą go wymienić na nowy? Nie, wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu. Niektórzy mogą jednak chcieć legitymować się nowym dokumentem, który - ze względu na brak adresu - gwarantuje większą prywatność.

Nowy wzór prawa jazdy Foto: Ministerstwo Infrastruktury
Nowy wzór prawa jazdy

Niestety kierowcy nadal muszą mieć przy sobie prawo jazdy. System CEPiK pozwala nie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale (przynajmniej na obecną chwilę) w razie kontroli trzeba pokazać dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem. Za brak prawa jazdy (dokumentu, nie uprawnień) przewidziany jest mandat w wysokości 50 zł.