Czasowo z użytkowania wyłączono jeden z wiaduktów na węźle Łódź Północ. Chodzi o wiadukt na autostradzie A1 w kierunku Katowic. Powodem zamknięcie obiektu dla ruchu samochodowego są uszkodzenia wiaduktu, które mogą mieć wpływ na jego trwałość.

– Powodem wyłączenia wiaduktu z ruchu były rysy i pęknięcia zauważone na konstrukcji wiaduktu podczas jednej z rutynowych kontroli obiektów inżynieryjnych na autostradzie A1. Aktualnie prowadzone są specjalistyczne badani, których wynik powinien wskazać nam dalsze działania związane z możliwością użytkowania wiaduktu, tzn. czy wiadukt będzie nadawał się do naprawy. Być może też okazać się, że zauważone rysy i pęknięcia nie mają wpływu na wytrzymałość. Tego jeszcze nie wiemy na tym etapie ekspertyz – wyjaśnił w rozmowie z nami Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

– Teraz skupiamy się na zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcom. Dlatego we wczesnych godzinach po popołudniowych wykonaliśmy ponownie rozdzielenie ruchu na wiaduktach. – dodał Krynicki.

Uwaga: Popękał wiadukt na węźle autostrady A1 pod Łodzią. Od dziś nowa organizacja ruchu Foto: GDDKiA
Uwaga: Popękał wiadukt na węźle autostrady A1 pod Łodzią. Od dziś nowa organizacja ruchu

Nowe objazdy – od wtorku

Oznacza to, że zlikwidowano już dwukierunkowy ruch na sprawnym wiadukcie autostrady A1 w kierunku Gdańska, a podróżujący w kierunku Katowic zostali skierowani na trzeci wiadukt, który do tej pory służył wyłącznie do zjazdu na autostradę A2 w kierunku Poznania lub Warszawy.

W weekend drogowcy wykonali tymczasową przewiązkę pomiędzy łącznicą zjazdową w kierunku Warszawy, a jezdnią główną autostrady w kierunku Katowic. Teraz ruch na węźle z północy na południe poprowadzony został dwupasmową łącznicą zjazdową na Warszawę.

Kierowcy zmierzający na południe korzystać będą z lewego pasa ruchu, by tuż za wiaduktem poprzez nową przewiązkę wrócić na jezdnię główną w kierunku Katowic. Prawy pas przeznaczony będzie dla pojazdów zmierzających w kierunku Warszawy.