"W ramach pracy badawczo-rozwojowej w NCBR zakontraktowane zostały 4 dodatkowe prototypy BWP Borsuk Badania wstępne istniejącego prototypu są na ukończeniu. Niebawem rozpoczną się badania kwalifikacyjne, a po ich zakończeniu negocjacje na dostawy wozów seryjnych" — poinformował na Twitterze Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Prototypowe Borsuki dla Wojska Polskiego mają przyspieszyć prace rozwojowe nad projektem, a co za tym idzie również cały proces skierowania tych pojazdów do produkcji seryjnej.

Borsuk to bojowy pojazd przeznaczony do transportu sześciu żołnierzy piechoty i wsparcia ogniowego pododdziałów w ramach działań bojowych. Wóz chroni przed ostrzałem z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i IED. Może pokonać szerokie przeszkody wodne i ma dużą zwrotność. Wyposażony jest w armatę kalibru 30 mm, karabin maszynowy 7,62 mm, a także w zdalnie sterowany system wieżowy z wyrzutnią kierowanych pocisków przeciwpancernych.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Dowiedz się więcej o NBPWP Borsuk

Prace nad Nowym Bojowy Pływającym Wozem Piechoty kryptonim "Borsuk" prowadzone są od 2014 r. przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola (jej głównym udziałowcem jest Polska Grupa Zbrojeniowa). Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Obronność i bezpieczeństwo państwa".