Auto Świat Wiadomości Aktualności W Wojsku Polskim jest Wirus - nowy polski lekki pojazd uderzeniowy

Wirus to pojazd produkowany przez Polski Holding Obronny oraz firmę Concept. Jak na warunki wojskowe rzeczywiście jest to lekki pojazd, który waży 1700 kg bez uzbrojenia, a jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 2600 kg. Takie wartości osiągają już niektóre cywilne SUV-y.

Pojazd oparty jest na podwoziu Mitsubishi L200, jednak nie można powiedzieć, że jest to jedynie, zmodyfikowany pick-up. Jego kadłub wykonany jest z wysokowytrzymałej rury ze stali chromowo-molibdenowej oraz łączników z kompozytów węglowych. Pojazd ma opancerzoną podłogę odporną na wybuchy granatów ręcznych i min przeciwpiechotnych.

LSV Wirus 4 SOF
LSV Wirus 4 SOFTeam Concept;

Pod maską znajdziemy tutaj 2.4 litrowy silnik diesla o mocy 180 KM i momencie obrotowym wynoszącym 430 Nm. Co ciekawe silnik Wirusa przystosowany jest do pracy na oleju napędowym i paliwie do turbinowych silników lotniczych. Motor połączony jest z 6-biegową skrzynią manualną i reduktorem z blokadą mechanizmu różnicowego. Na utwardzonej drodze potrafi rozpędzić się do 140 km/h, natomiast na gruntowej do 100 km/h.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Pojazd wyposażono w opony typu runflat, dzięki czemu może się poruszać po ich przebiciu, posiada także elektryczną wyciągarkę z wyjściem liny do przodu i do tyłu. Wirus 4 dysponuje systemem łączności radiowej o zasięgu do 150 km, umożliwia on także zachowanie autonomiczności prowadzonych działań rozpoznawczych przez co najmniej 7 dni. Załogę pojazdu stanowią trzy osoby.

Producent oferuje także czteroosobową wersję o nazwie LSV Wirus 4 SOF. To samochód specjalnie zmodyfikowany na potrzeby wojsk specjalnych. Zarówno w wersji krótszej, jak i dłuższej możliwy jest montaż różnego rodzaju uzbrojenia takiego jak m.in. uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm lub 5,56 mm. Wozy przystosowane są do transportu: kolejowego, morskiego, drogowego i lotniczego, może być także desantowany metodą spadochronową.

Wojsko Polskie zamówiło 118 takich pojazdów, a pierwsza dostawa składająca się z 25 trzyosobowych Wirusów 4 przyszła w grudniu 2021 r.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków