• Polska armia będzie ćwiczyć lądowanie na pasie startowym na drodze publicznej
  • Ćwiczenie ROUTE 604 ma na celu sprawdzenie procedur kryzysowych
  • Dla kierowców oznacza to utrudnienia. Odcinek drogi wojewódzkiej będzie zamknięty

Jak podała w komunikacie ppłk Magdalena Busz z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, od poniedziałku 25 września do piątku 29 września 2023 r. na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) DW 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki odbędzie się wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604.

Uwaga na samoloty! Wojsko będzie lądować na drodze publicznej

ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym, w którym wykorzystywane są tzw. drogowe odcinki lotniskowe. Ma ono na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu samolotów wojskowych na drogach publicznych. Scenariusz taki ćwiczony jest na wypadek sytuacji kryzysowej. Drogowe odcinki lotniskowe mają umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

W ramach ćwiczeń ROUTE 604 zadania realizować będą nie tylko piloci, lecz także personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC (wysunięci nawigatorzy naprowadzania lotnictwa) oraz Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa.

Jakie wojskowe samoloty wylądują na DW 604?

Na Drogowym Odcinku Lotniskowym zadania realizować będą samoloty z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22. Będą też myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

W poniedziałek 25 września zadania realizować będą 1. i 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, we wtorek 26 września działać będą załogi z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. W środę 27 września DOL przejmą samoloty transportowe z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Czwartek 28 września należeć będzie do pilotów myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych, którzy wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia.

Samolot F-16 z polskiej armii Foto: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
Samolot F-16 z polskiej armii

Jak wyjaśniło w komunikacie DGRSZ, nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Tzw. DOL-e powinny spełniać określone wymagania: być drogą utwardzoną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Co więcej, każdy taki odcinek ma poszerzenia po obydwu stronach drogi tworzące miejsca postojowe dla zaplecza technicznego, czyli pojazdów, z których maszyny mogą być tankowane i uzbrajane.

DW 604 jest wyłączona z ruchu. Utrudnienia przez wojskowe samoloty

Od 18 września do 3 października 2023 r. w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek DW 604 o długości ok. 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim jest całkowicie zamknięty dla ruchu.

Zamknięty odcinek DW 604 na szkolenie lotnicze Foto: ZDW Olsztyn
Zamknięty odcinek DW 604 na szkolenie lotnicze

Dojazd do miejscowości na odcinku zamkniętej drogi będzie możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka, natomiast przejazd przez obszar pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki nie będzie możliwy – podało w komunikacie DGRSZ. Zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica – Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno – Wielbark.