Współczesne samochody są coraz bezpieczniejsze, nic jednak nie zastąpi znajomości przepisów ruchu drogowego, odpowiednich umiejętności prowadzenia pojazdu i właściwego zachowania na drodze. Poniżej kilka praktycznych porad, co zrobić, aby podróż na wakacje była bezpieczniejsza.

Przed wyjazdemwarto udać się do serwisu samochodowego i sprawdzić techniczny stan auta. Upewnij się także, że masz ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie samochodu – gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i kompletna apteczka to rzeczy niezbędne, które w razie wypadku zapewnią Tobie i Twoim bliskim bezpieczeństwo.

Zaplanuj czas podróżyJeśli przed tobą setki kilometrów, powinieneś pomyśleć o postojach. Nawet kilkuminutowy czas na rozprostowanie nóg i zaczerpnięcie świeżego powietrza zregeneruje twoje siły i poprawi zdolność koncentracji. W dłuższe trasy najlepiej wybierać się ze zmiennikiem, jeżeli jednak w samochodzie jest tylko jeden kierowca, należy zadbać o odpowiednią liczbę postojów i wyruszyć z odpowiednią rezerwą czasową. Do celu podróży lepiej dojechać kilka godzin później, ale cało i zdrowo.

Świeży umysłSenność i zmęczenie to częsta przyczyna wypadków drogowych. Nie siadaj za kierownicą po nieprzespanej nocy – nawet chwilowe zaśnięcie w trakcie prowadzenia pojazdu może zakończyć się tragicznie. Nie prowadź też auta po wyjątkowo obfitym posiłku lub o pustym żołądku. Zawsze miej przy sobie coś do picia – wodę, sok, kawę lub herbatę. Pamiętaj jednak, że termos, butelki lub kartoniki lepiej otwierać podczas postoju, bo oparzenie lub oblanie napojem też może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Diabeł tkwi w szczegółachMało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże ma znaczenie strój, w którym będzie podróżować. Kierowca musi mieć wygodne buty, żeby precyzyjnie naciskać na pedały. Pamiętaj, żeby nie wybierać się w podróż w klapkach, pantoflach na wysokim obcasie czy butach zakończonych szpiczastym czubem. Zadbaj też o luźny, wygodny strój. Wśród niezbędnych rzeczy, jakie kierowca powinien mieć przy sobie, znajdują się też okulary przeciwsłoneczne.

Bezpieczny komfortTo, w jaki sposób siedzisz za kierownicą decyduje o tym, jak panujesz nad autem. Prawidłowa pozycja kierowcy to lekko zgięte ręce i nogi, plecy mocno oparte o tył siedzenia, kąt między siedziskiem a oparciem nie większy niż sto stopni, górna krawędź zagłówka fotela - jak najbliżej głowy. Ręce na kierownicy powinny być ułożone naprzeciw siebie, najlepiej w pozycji „za piętnaście trzecia”. Jeżeli siedzisz niedbale, kierownicę trzymasz jedną ręką, a przed wyjazdem nie dopasowałeś fotela i lusterek – masz niestety małe szanse na prawidłową reakcję w razie zagrożenia.

Niezastąpione pasybezpieczeństwa, wynalezione ponad 50 lat temu, cały czas są uważane przez specjalistów za wynalazek, który najskuteczniej ratuje życie. Oczywiście pod warunkiem, że są w odpowiednim stanie (nie powinny być przetarte, rozciągnięte i postrzępione) i zostały właściwie zapięte. Taśma nie może być poskręcana, musi leżeć jak najbliżej ciała, dolny odcinek pasa powinien opinać biodra jak najniżej, a odcinek piersiowy powinien być ułożony bliżej szyi niż barku. Pamiętaj, że staranne zapięcie pasów powinno poprzedzać najkrótszą nawet podróż autem – nieużywanie pasów dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci.

Pasażerowie i bagażZwróć uwagę, żeby pasy zapięli także pasażerowie twojego samochodu. Jeżeli są wśród nich małe dzieci, auto powinno być wyposażone w foteliki lub siedziska stosowne do ich wagi i wzrostu. Trzeba również zatroszczyć się o prawidłowe i bezpieczne umieszczenie bagażu w samochodzie, by nie zakłócał on równowagi pojazdu, nie utrudniał widoczności i nie stanowił zagrożenia, zwłaszcza w sytuacji gwałtownego hamowania lub zderzenia. Po zapakowaniu wszystkiego zsumuj ciężar ładunku i sprawdź, czy – łącznie ze wszystkimi pasażerami – nie przekracza on dopuszczalnej ładowności określonej dla Twojego auta. Pamiętaj, że umieszczone na dachu rowery to dodatkowy ciężar, który znacznie podwyższa środek ciężkości samochodu. Jedź zatem wolniej, skręcaj bardzo delikatnie, staraj się gwałtownie nie hamować.

Spiesz się powoliObciążony samochód trudniej zatrzymać i zapanować nad nim. Udowodniono, że wraz ze wzrostem prędkości maleje zdolność dostrzegania potencjalnych niebezpieczeństw, zawęża się pole widzenia kierującego, wydłuża się droga hamowania. W sytuacjach zagrożenia nawet najdoskonalsze hamulce mogą okazać się zawodne. Staraj się jeździć z bezpieczną prędkością, a będziesz w stanie dostrzec przed sobą nieoczekiwaną przeszkodę i w porę na nią zareagować. Zaufaj specjalistom od bezpieczeństwa ruchu – ograniczenia prędkości na drogach mają w większości przypadków głębokie uzasadnienie, np. w ukształtowaniu drogi, jakości nawierzchni, bliskości skrzyżowania lub ruchu pieszych.

Zachowaj dystansBezpieczna odległość od poprzednika zależy od prędkości jazdy. Specjaliści mówią o zasadzie „dystansu dwóch sekund”, który łatwo ustalić przy każdej prędkości. Wystarczy odmierzyć dwie sekundy od momentu, gdy tył pojazdu jadącego przed tobą minie charakterystyczne miejsce na drodze (np. studzienkę, słup latarni czy znak drogowy na poboczu). Jeżeli w trakcie odliczania owych dwóch sekund przód twojego auta minął ten punkt, oznacza to, że jedziesz za blisko. Bezpieczny dystans od poprzednika powinien umożliwić ci zahamowanie, jeżeli ten zacznie np. gwałtownie zwalniać.

Ostrzegaj zawczasu Jednym z fundamentów bezpieczeństwa jest wzajemne sygnalizowanie i odpowiednio wczesne odgadywanie zamiarów współuczestników ruchu drogowego. Sygnały powinny być czytelne i zrozumiałe dla innych. Jednym z podstawowych sposobów komunikacji z innymi kierowcami jest właściwe używanie kierunkowskazów. Pamiętaj, że w ten sposób uprzedzasz ich np. o tym, że skręcasz lub rozpoczynasz wyprzedzanie. Zawsze używaj kierunkowskazu we właściwym momencie, czyli przed wykonaniem manewru.

Trudne manewryWyprzedzanie jest jednym z trudniejszych manewrów, szczególnie na drodze dwukierunkowej. Manewr ten należy wykonywać tylko wtedy, gdy masz stuprocentową pewność, że nic ci nie grozi, ani, że ty nie zagrażasz nikomu. Oceń dobrze sytuację. Czy nic nie jedzie z naprzeciwka? Czy między pojazdami jest odpowiednia przestrzeń i uda ci się wrócić na swoja stronę jezdni? Wyprzedzaj dynamicznie, na odpowiednim biegu, który zapewnia możliwość szybkiego rozpędzenia się. Skrajnie nieodpowiedzialne jest wyprzedzanie na łuku, w rejonie skrzyżowania i wpychanie się na „trzeciego”. Pamiętaj, że nie ma obowiązku wyprzedzania, ale jeśli nie chcesz tego robić, nie utrudniaj manewrów innym. Trzymaj się prawej krawędzi drogi i zostaw odpowiednią ilość miejsca przed swoim samochodem dla chcących cię wyprzedzić kierowców.

Bądź życzliwy dla innychWiele sytuacji dotyczących tego, jak należy zachować się na drodze reguluje kodeks drogowy, w wielu przyda się jednak zwykła ludzka życzliwość. Zwolnij lub przystań, jeżeli ktoś przed tobą sygnalizuje, że chce włączyć się do ruchu lub zaparkować, a nie spowoduje to zagrożenia dla innych. Pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam – bierz pod uwagę interesy swoje, interesy tych, którym wyświadczasz grzeczność, ale i tych, których ruch powstrzymujesz.

Niespodzianki na drodzeJeżeli, mimo ostrożnej i odpowiedzialnej jazdy, po drodze przydarzy ci się stłuczka lub jakaś nieprzewidziana awaria samochodu, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko podpowiedzą, jak się zachować, ale na miejsce zdarzenia przyślą pomoc. PZU uruchomił numer telefonu 0 801 102 102, dostępny zarówno dla kierowców ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych w PZU. W ramach usługi pomocy można zamówić naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, wymianę koła, holowanie pojazdu po wypadku lub awarii. Gdy nie masz możliwości kontynuowania podróży, możesz wynająć pojazd zastępczy lub zmiennika kierowcy, który odwiezie pasażerów z powrotem do domu czy dowiezie ich na miejsce wypoczynku.

Dariusz Owczarzak - Mobilny Ekspert PZU