Do wypadku doszło w poniedziałek 19 lutego nad ranem, ok. godz. 5:00. W miejscowości Sójki, dokładnie na węźle Kutno Północ przy autostradzie A1, rozbity został Mercedes-AMG GT 4-door Coupe, którym podróżowały w sumie trzy osoby. Szczęśliwie nikt nie odniósł obrażeń, w pobliżu nikogo nie było, auto nie uderzyło też w żaden inny pojazd.

Najtańsza wersja tego modelu o mocy 367 KM kosztuje znacznie ponad 500 tys. zł, a najdroższe odmiany przekraczają milion — topowa hybryda 63 S E Performance ma aż 843 KM i może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w mniej niż 3 s.

Do takiego samochodu należy podchodzić z rozwagą, szczególnie na publicznej drodze, tymczasem młody kierowca Mercedesa zachował się nieodpowiedzialnie, pomijając samą przyczynę dachowania. Otóż po zdarzeniu mężczyzna został rutynowo przebadany alkomatem, który wskazał ponad 0,5 promila w wydychanym powietrzu.

Zielony Mercedes-AMG GT w rowie Foto: KPP Kutno
Zielony Mercedes-AMG GT w rowie

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to już przestępstwo, za które sąd wymierza karę na podstawie Kodeksu karnego (wykroczeniem jest stan po użyciu alkoholu, gdy jego zawartość we krwi wynosi 0,2-0,5 promila). Prowadzący Mercedesa-AMG musi się więc liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami swojego czynu.

Policja nieustannie apeluje do kierowców, żeby nie wsiadali do aut po spożyciu alkoholu, a także do pasażerów podróżujących z nietrzeźwym prowadzącymi, żeby reagowali (sami mogą zostać uznani za współwinnych wypadku i nie otrzymać pełnego odszkodowania).

KPP w Kutnie przypomniała, że za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości grożą:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu, np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat);
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
  • kara więzienia na minimum 2 lata bez możliwości zawieszenia, jeśli sprawca, kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Zielony Mercedes-AMG GT w rowie Foto: KPP Kutno
Zielony Mercedes-AMG GT w rowie